VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opočenský zámek „vybalil“ z depozitáře unikáty

Opočno – S novým řešením některých interiérů se musel letos vypořádat opočenský zámek. V loňském roce totiž skončila výpůjčka 34 kusů obrazů, které byly vydány v restituci hraběnce Kristině Colloredo-Mansfeldové. Od odvozu obrazů do začátku sezóny tehdy zbývaly necelé tři měsíce a v jejich průběhu se chybějící exponáty musely nahradit mobiliářem, který byl do té doby ukryt v depozitářích nebo byl zapůjčený na jiných objektech.

27.8.2013
SDÍLEJ:

Historický snímek zámku OpočnoFoto: Archiv letopisecké komise

Vše se stihlo a návštěvníci se nyní mohou těšit například  z exponátů, které byly donedávna určeny zrakům návštěv na Pražském hradě. To je případ dvou rozměrných krajinomaleb od poitalštěného německého malíře Philippa Hackerta, které dříve zdobily pracovnu kancléře republiky, či série barokních květinových zátiší.

Tak trochu pikantní je příběh obrazu spojeného s Františkem Hořčičkou. Přestože v souvislosti s pověstnými Rukopisy královédvorským a zelenohorským jsou jmenováni jako autoři Josef Linda a Václav Hanka, už méně se mluví o tom, že při jejich „výrobě" pomáhal právě Hořčička. Tento skvělý portrétista a obratný restaurátor působil jako správce colloredo-mansfeldské obrazárny.

V takzvané pracovně se nachází renesanční podobizna neznámého šlechtice, na jejíž zadní stranu desky i do malby samotné doplnil Hořčička nápisy, které vznik obrazu posunuly o více než sto let hlouběji do historie.

Reprezentační salon? Pěkný oříšek

„Přes tyto „vlastenecké" praktiky patřil Hořčička ke skvělým portrétistům. To jsme ocenili při řešení jídelny. Není tajemstvím, že Colloredo-Mansfeldové sloužili ve vysokých funkcích u vídeňského dvora. Proto na Opočně zřídili galerii členů rodu Habsburků, při reinstalaci jsme tento záměr respektovali. Do prostoru jídelny se tak dostaly i dva portréty císařů, jejichž autorem je právě František Hořčička," sděluje průvodce Milan Junek.

Při doplňování interiérů se v Opočně snažili především o to, aby nové exponáty nebyly umisťovány bez určité koncepce. Již reinstalace obrazáren v roce 2010 byla inspirována historickými fotografiemi.

Největší problém nastal při doplňování reprezentačního salónu. Díky konzolovým rokokovým stolkům, které se do Opočna vrátily rovněž z Prahy, získal salón na honosnosti, horší to bylo s obrazy.

„Nahradit tři rozměrné portréty z rodinné galerie rodu Colloredo-Mansfeld nebylo snadné. Situace byla nakonec vyřešena výrobou kopií rámů původních obrazů a samotné portréty byly nahrazeny brokátovými poli. Vzhledem k tomu, že salón je dílem francouzských řemeslníků a je inspirován rokokem, zvolili jsme napodobeninu francouzské textilie z období kolem roku 1750," přiblížil co největší snahu o dodržení „ducha" místností Milan Junek, zároveň zmínil další raritu. Ta se pro změnu nachází v obrazárně. Jedná se o malbu zpodobňující ohňostroj, což je vzhledem ke stáří obrazu (počátek 18. století) námět rozhodně nezvyklý.

Nyní jsou na zámku v plném proudu přípravy na Hradozámeckou noc. Ta se uskuteční již posledního srpna a to nejen na zámku v Opočně, ale také v Častolovicích a v Potštejně.

Dana Marková

Autor: Redakce

27.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zelí už kvasí v bazénu. Úroda je mimořádná

Zdravá lahůdka: Zelí už kvasí v bazénu

Kafe a cigárko v šestidílném seriálu
3

Novinka: Kafe a cigárko v šestidílném seriálu

Vražda zavřela pověstný bar. Čeká Levín nová kapitola slávy?

Královéhradecko, Nová Paka - Manželský pár obviněný z vraždy u Lázní Bělohradu byl úzce spjatý s problematickým podnikem v Nové Pace. Čekají restauraci lepší zítřky?

Lyže pro Horskou službu vyrábějí v žacléřské fabrice

Královéhradecko, Žacléř /FOTO, VIDEO/ - Horští záchranáři z celé republiky budou mít ve výbavě lyže ze žacléřské fabriky, která ročně vyrobí šest tisíc párů vlastní značky a k tomu ještě dva tisíce snowboardů.

Policisté naháněli „chytrou horákyni“ na letišti. Podvodnice jim neunikla

Královéhradecko - Výlet ve Skotsku za peníze, ke kterým přišla podvodem, neskončil pro šestačtyřicetiletou ženu z Hradecka zrovna příjemně. U dveří jejího domu na ni totiž čekala kriminálka, která ji odvedla rovnou do vazby. Policisté přitom ženu chtěli zadržet už na letišti, ale podařilo se jí jim proklouznout.

Vítězství na Pražském jaru znamená splněný sen

Dobruška /ROZHOVOR/ - Na housle hraje od svých čtyř let a v květnu tohoto roku dosáhla zatím svého největšího úspěchu, když zvítězila v mezinárodní houslové soutěži Pražské jaro. Jmenuje se Olga Šroubková a právě pro ni bezesporu platí ona, takřka "ďábelská" kombinace - mladá, krásná, nadaná a úspěšná. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení