VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od největší povodně uplyne přesně 120 let

Královéhradecko, Trutnovsko - Byl to červencový den podobný těm, které prožíváme právě v tomto období. Deštivý, zamračný. Akorát že pršelo v jednom kuse mnoho hodin. A pak to přišlo.

29.7.2017
SDÍLEJ:

Snímky z archivu Muzea Podkrkonoší připomínají škody, které povodeň napáchala v Horním Maršově, Horním Starém Městě. Zaplavila i Etrichovu továrnu (pozdější polikliniku naproti kinu). Výstavbu nábřežních zdí z roku 1897 připomíná pamětní deska.Foto: Archiv

V noci z 29. na 30. července 1897 se lidé v Krkonoších obávali právem o životy. Řítila se na ně totiž doslova apokalypsa.

Voda, hrnoucí se z hor, měla obrovskou ničivou sílu a brala s sebou vše, co ji přišlo do cesty. Stromy, kamení, i lidská obydlí, fabriky a bohužel i lidské životy. V útrobách povodně jich vyhaslo dvacet.

K největší tragédii došlo v místech, kde stojí dnes bývalé svobodské papírny a sídliště Rýchorka. V Breiterově domě chystalo sedmnáct lidí svatbu. Přes varování, že se tam blíží velká povodňová vlna, objekt neopustili. Dům se o půlnoci zřítil do rozbouřené řeky a všichni zahynuli. Z dochovaných fotografií, které má k dispozici Muzeum Podkrkonoší v Trutnově, je vidět, že se vodou valila i torza zborcených domů.

Velké ztráty utrpěly obce Horní Maršov, Svoboda nad Úpou I Mladé Buky. Dějinné události přiblížili nedávno zástupci vedení Muzea Podkrkonoší na vernisáži výstavy, která v Trutnově sto dvacet let starou katastrofu připomíná.„Povodeň řádila i v Horním Starém Městě. V domě pekaře Endeho lidé podcenili rozbouřenou Úpu. Domy stavěné podle řeky nebyly moc kvalitní. Endeho objekt byl jednopatrový, zděný, řeka Úpa v něm z 29. na 30. července uvěznila 42 osob. Když se začal pomalu hroutit, lidé vyběhli do patra a volali o pomoc. Nikdo se k nim však neodvážil. Až 30. července ráno našel odvahu jistý soudní adjunkt Josef Malý. Nechal se uvázat na silné lano od hasičů a vstoupil do divoké řeky, aby lidi zachránil, což se mu nakonec podařilo. Některé děti z domu vynesl doslova v podpaží. Šlo o velký hrdinský čin,“ popsal při vernisáži výstavy historik a zástupce ředitele muzea Ondřej Vašata.

Úpa zničila v Trutnově například lipovou alej, která rostla mezi dnešním soudem a Dolním Starým Městem, poškodila lávku u sokolovny, ničila mosty. I zde si vyžádala jednu lidskou oběť. Zaplavila Ettrichovu továrnu, pozdější polikliniku, zlikvidovala kotelnu a pustila se do konírny. Žena kočího, která se pustila do záchranných prací, si nešťastně stoupla na břeh Úpy, který se s ní utrhl, spadla do vody a už ji nikdo neviděl.

V Muzeu Podkrkonoší jsou dva trojrozměrné předměty, které na povodeň upozorňují. Litinovou desku, která byla umístěná v někdejší Klugově přádelně lnu, přinesl loni nálezce, který ji našel v korytu řeky, když se boural Texlen. Druhou upomínkou na povodeň je pamětní deska, která připomíná stavbu důležitých pobřežních zdí z roku 1897.

Autor: Jana Mudrová

29.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení