VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oblíbená minerálka Ida zatím nepoteče

Náchod - Koncem září vyschly pípy v prameníku, kde se čepovala oblíbená kyselka Ida, o kterou se vedly doslova boje. Kdo si chtěl načepovat do láhve, musel si nejdříve vystát dlouhou frontu. Důvodem odstávky bylo, že náchodští radní odsouhlasili výstavbu nového prameníku a vrty minerální vody.

13.11.2015
SDÍLEJ:

Běloveský prameník.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

„Vzhledem k tomu, že současná technologie slouží už řadu let, je pro vybudování nového prameníku nutné provést její rozsáhlé obnovení včetně zkvalitnění čerpání vody. S tím souvisí i nutná odstávka stávajícího prameníku v následujících týdnech," informovala před zahájením prací mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Původní informace byla, že na minerálku si bude třeba počkat přibližně až do Vánoc. To už ale neplatí. Kdy a zda bude prameník Idy znovu uveden do provozu, nelze v současné době předpovědět.

V průběhu prací byla 21. října městu Náchodu doručena výpověď z dvacetileté smlouvy o výpůjčce budovy a pozemku prameníku (v majetku společnosti Běloveské lázně a. s.), a to bez udání důvodu. V tomto případě by se jednalo o roční výpovědní lhůtu. O týden později, 29. října, ale město obdrželo okamžité odstoupení od smlouvy o výpůjčce, kde běží měsíční výpovědní lhůta od data doručení, a které je zdůvodněno neplněním dvou ustanovení původní smlouvy o výpůjčce.

„S tímto tvrzením se však město Náchod neztotožňuje a Rada města Náchoda se tímto aktuálně zabývá a bude dále jednat s majiteli. Z uvedených důvodů je město Náchod nuceno dočasně pozastavit práce na nové technologii a nelze proto ani upřesnit termín znovuotevření prameníku," vysvětlil starosta Náchoda Jan Birke.

Město Náchod ale i nadále připravuje v Bělovsi výstavbu v místě historických Malých lázní, kde by měl v příštím roce vyrůst areál s rekonstruovaným posledním zbytkem původních lázní, kolonádou a novým místem s minerální vodou, a to včetně venkovních vodních rehabilitačních prvků, mezi něž by patřil například Kneippův chodník.

„Projekt připravujeme v rámci přeshraniční spolupráce s našimi sousedy, a to s Kudowou, Dušniky a Hronovem. Aktuálně máme velkou šanci s tímto projektem uspět v žádosti o čerpání evropských peněz," doplnil Birke.

Město Náchod ve spolupráci s Českým inspektorátem lázní a zřídel na jaře letošního roku po řadě jednání dospělo k závěru, že je třeba upravit stávající technologii čerpání minerální vody, a to i s ohledem na možnost rozšíření množství čerpané vody.

Na základě toho město zadalo ke zpracování studii proveditelnosti obnovy využívání zdrojů minerální vody v Bělovsi. Cílem bylo zhodnocení veškerých stávajících vrtů nacházejících se na území Bělovse, posouzení možnosti jejich využití, případně určení dalšího vhodného místa pro nové jímání minerální vody.

Studie vycházela z hodnocení původních celkem 56 možných objektů, z nichž zachovalých a tudíž možných hodnotit je pouze osm. Jako perspektivní z hlediska dalšího využití byly zhodnoceny pouze vrty Ida 1 a Ida 2 , a v Jiráskově statku vrty označené Ida 3 a Ida 4, které v minulosti sloužily pro stáčírnu minerální vody. Další vrty byly označeny jako neperspektivní a technicky nekvalitní.

Ze studie vzešla myšlenka o provedení nového městského zdroje na pozemcích města severně od lázní. V současné době byl vybrán na základě výběrového řízení dodavatel průzkumných vrtů a po získání všech potřebných povolení budou zahájeny práce.

Minerálka z nového pramene nejdříve projde úpravnou, kde z ní budou odstraněny látky, které jsou zdraví škodlivé.

„Minerální voda Ida obsahuje historicky vedle dalších minerálů i stopová množství arzenu. Na tuto skutečnost byli odběratelé vody vždy upozorněni.Bylo tomu i po obnově prameníku v kapličce nad pramenem Jakubovým, kde byl provoz obnoven v říjnu 2011," uvedl místostarosta Tomáš Šubert.

Nově budovaná technologie, která zkapacitní možnost čerpání minerální vody, bude proto doplněna o zařízení, které sníží obsah arzenu pod deset mikrogramů v litru.

Autor: Jiří Mach

13.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Vrchlabí - Rychnov nad Kněžnou

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení