VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové Vrbětice to nejsou. Ale nepořádek tu je stejný. Sklad nonstop střeží polici

V areálu zbrojařské firmy Multiagro bylo zjištěno nepovolené přechovávání munice. Je podezření, že nebyla nijak zabezpečená proti krádeži a složená má být i v kravíně.

13.2.2015
SDÍLEJ:

Policejní prezidium kontroluje materiál uložený v muničním skladu firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta. Podle České televize, která na kontrolu upozornila, existuje podezření, že jsou výbušniny nesprávně uložené.Foto: ČTK/ Josef Vostárek

Slatina – Firma Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta, která v objektech bývalého kravína provozuje muniční sklad a zbraně také prodává, je od pátka obšancovaná policií a nedostane se sem ani myš. Úředníci, kteří se sem vypravili na kontrolu, se totiž nestačili divit vlastním očím.
„Máme podezření, že je zde munice skladována způsobem, který neodpovídá právním předpisům. Pokud se to prokáže, máme klasifikaci na několik trestných činů," řekl v pátek na narychlo svolané tiskové konferenci pardubický hejtman Martin Netolický.
Policie poté potvrdila, že zahájila trestní řízení kvůli podezření z nedovoleného ozbrojování se sazbou až pět let.
Skladovat střelné zbraně v bývalém kravíně a dalších objektech bývalého zemědělského družstva bez zvláštního zabezpečení skutečně není (nejen) podle českých zákonů zcela košer. Areálu chybí jakékoliv oplocení a mnoho podezřelých beden a vojenské techniky se válí nestřeženo přímo pod širým nebem.
Podle nepotvrzených informací České televize byl ve skladu nelegálně skladován dokonce i semtex. Zdroj Deníku zase mluví o protiletadlovém dvouhlavňovém dělu.
„Nové Vrbětice to nejsou, zde nebezpečí výbuchů munice obyvatelstvu nehrozí. Jde ale o nevyhovující stavebně-technický stav objektů, u nichž máme podezření, že je zde munice neoprávněně skladována," dodal hejtman. V kauze se angažují ministerské a policejní špičky, inspekce životního prostředí, stavební či báňský úřad.
Jednatel firmy Rudolf Martin starší tvrdí, že jde o běžnou kontrolu. „Ano, že policejní prezidium kontroluje sklad, ale ne kvůli nesprávně uloženému materiálu. Jde o běžnou kontrolu," tvrdí jednatel.
Do případu se angažoval i ministr vnitra Milan Chovanec. „Je tady důvodné podezření, že tam kontrola nalezla věci, která tam nepatřily," řekl pro ČTK Milan Chovanec. Policie však odmítla specifikovat, co ve skladu našla.
Jednotky policie budou na místě 24 hodin denně až do vyřešení případu, kterým bude pravděpodobně odvoz munice. Například do Květné na Svitavsku, která se připravuje na převoz munice z Vrbětic na Zlínsku.Vše ukáže pondělní hloubková kontrola všech zainteresovaných institucí.
Firma Multiagro se prozradila vlastně sama. Hejtman Netolický v polovině ledna po výbuších v muničním skladu ve Vrběticích obeslal všechny firmy v kraji, které skladují munici. Čtyři z nich reagovaly pozitivně a oznámily, co a jak skladují. Provozovatelé skladu ve Slatině odpovědět odmítli a odkázali kraj na jejich právníka. Policii pak při prohlídce skladu pomáhali zástupci báňského úřadu.
Kontroly v areálu firmy probíhaly i dříve, vždy ale jen ve dvou z dvanácti objektů, kde byl sklad zbraní oficiálně provozován. Do ostatních budov podle bývalé legislativy kontroloři nesměli. To změnil až nový zákon.

Firma Multiagro, která ve Slatině prodává zbraně pod obchodní značkou Zelený sport, na sebe ukázala už před měsícem sérií kontroverzních reklam v odborném časopisu Střelecká revue. Firma nechala vedle zde přetisknutého inzerátu otisknout reklamu se skupinkou mužů s noži v ruce s nápisem „S námi na tom budete o kalašnikov lépe." Už dříve firma použila v reklamě na zbraně také dítě.

Autor: Kamil Dubský

13.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení