Bez práce je nyní ve východních Čechách pouze 3,8 procenta lidí, což je nejméně v celé Evropské unii. Nižší nezaměstnanost má v Česku pouze Plzeňský kraj, na stejné úrovni je Praha.

„Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a sezónní práce, které jsou v plném proudu. Zejména ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství. Zároveň se rozběhla turistická sezóna," uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Lidí bez práce je tak málo, že nezaměstnanost začíná narážet na přirozené limity. Jinými slovy – nejsou lidi. Nabídka volných míst je obrovská, kvalifikovaných a schopných adeptů však zoufale málo. Firmy je proto musí přeplácet a mzdy tak rostou rychlým tempem.

S výjimkou Plzeňského kraje nejnižší nezaměstnanost v Česku a konkrétně Rychnovsko s rozvíjející se průmyslovou zónou kolem závodu Škody Auto v Kvasinách dokonce vůbec nejnižší. Jako v jediném okrese v zemi je tu dokonce méně nezaměstnaných než volných míst.

Takový je současný primát východních Čech. Na konci června činila nezaměstnanost v regionu – shodně v Královéhradeckém i Pardubickém kraji – 3,8 procenta. To je nejméně od předkrizového roku 2008.
Ve více než milionových východních Čechách je tak nyní bez práce pouze 28 tisíc lidí. A volných míst je bezmála stejně tolik, což je pro expandující českou ekonomiku svízelná situace.

„V tuto chvíli nesháníme pro lidi volná pracovní místa, ale na volná pracovní místa sháníme lidi," glosuje to ředitel pardubického krajského úřadu práce Petr Klimpl.

Jeho úřad v současnosti nabízí téměř 10 tisíc pracovních pozic, na jedno místo připadá pouze zhruba 1,4 uchazeče. Zaměstnavatelé mají dlouhodobě největší zájem o operátory montážních linek, například ve firmách Foxconn nebo Kiekert. Poptávka je také po technických profesích, řidičích nebo pracovnících ve službách, pomocných pracovnících, montážních dělnících, řidičích, pracovnících ostrahy, kuchařích, slévačích, svářečích či prodavačích. Řadu míst přes léto vytvořil turistický ruch.

POROSTOU MZDY

Podle Klimplova odhadu při tříprocentní nezaměstnanosti zůstávají v registru úřadů práce již prakticky pouze obtížně zaměstnatelní nebo nezaměstnatelní uchazeči. V práci jim brání zdravotní stav nebo ji mohou získat jen krátkodobě s finančním příspěvkem státu.

„Volných míst je sice více než dost, ale firmy mají problém nalézt vhodné kandidáty. Logickým krokem je proto zvyšování mezd. Poprvé od intervencí ČNB se letos firmám snižuje ziskovost právě na úkor růstu platů," poznamenal analytik Komerční banky Marek Dřímal, podle něhož tak pokles nezaměstnanosti začíná narážet na své limity.

Přes léto lidí bez práce poprvé po několika měsících mírně přibude kvůli příchodu čerstvých absolventů ze škol, ale na podzim se ale asi vrátí k nízkým hodnotám. Dál už ale nejspíš neklesne právě kvůli nedostatku pracovních sil.

„Pod hranici pěti procent zřejmě podíl nezaměstnaných neklesne ani v jednom ze zbylých měsíců letošního roku a v prosinci skončí odhadem na 5,6 procenta," dodal Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. Naopak se dá očekávat zvyšování mezd kvůli přeplácení kvalitních zaměstnanců.