VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na pohodlné stáří se stále čeká měsíce

Rychnovsko - Domovy důchodců v okrese se při vybírání klientů řídí různými pravidly. Koho nakonec přijmou si ale velmi pečlivě hlídají.

9.4.2013
SDÍLEJ:

Objekt domova důchodců se skládá z nové budovy, která je chodbou napojena na zámeček (na snímku).Foto: Archiv Domova důchodců

Na pořadnících některých domovů důchodců v okrese jsou často až desítky lidí. Na místo mohou čekat měsíc, ale i několik let. Hraje v tom roli hned několik faktorů.


Někde klienty přijímají jen na základě žádosti a lékařského potvrzení, jinde mají kritéria přísnější.
Například v domově pro seniory Jitřenka v Opočně se čekací doba neodvíjí od toho, kdy zájemce žádost o přijetí podá, ale záleží na tom, jak moc se do domova potřebuje dostat.


„Klienty vybíráme podle deseti podmínek. Důležité je, jestli žadatel bydlí v obci, která přispívá na náš provoz, zda žije sám nebo má problémy se o sebe postarat," vypočítává zaměstnankyně Kamila Vilímková.


Někteří důchodci se totiž do domova snaží dostat, ačkoli jsou samostatní a zvládají běžné úkony bez problémů. „Chtějí mít zadní vrátka, kdyby se něco stalo. Takové zájemce však nepřijímáme," prozrazuje Vilímková.


V Jitřence je na seznamu žadatelů asi 80 lidí.


Zhruba půl roku musí čekat senioři na přijetí do domova důchodců v Borohrádku.

„Přesná doba se těžko odhaduje, ale na pořadníku jsou senioři průměrně šest měsíců," říká ředitel borohrádeckého domova důchodců Jindřich Vašíček.
Do zařízení, které má v současnosti 121 klientů, by se chtělo dostat kolem šedesáti lidí. „Musí si podat žádost o přijetí a také mít potvrzení od lékaře. Pak se čeká, jestli někdo nevypoví smlouvu nebo nezemře," doplňuje.


Kritéria pro přijetí tedy nejsou přísná.


Stejně tomu je i ve vambereckém soukromém domově pro seniory Anička.


„Zájemci musí být nad pětapadesát let, musí si podat žádost a přinést dokument od lékaře. To jsou jediné podmínky. Nechceme žádného žadatele diskriminovat," říká zaměstnankyně Lenka Pelcová.


Důchodci se do Aničky dostávají dle pořadníku a v současnosti jich na něm je zhruba čtyřicet.


Jiná situace je v pečovatelském domě v Rychnově nad Kněžnou, tam počet čekatelů k desítkám nestoupá. Ředitelka Hana Skořepová prozradila, že je na seznamu momentálně devět lidí. „Pořadník sestavuje komise, která zasedá zhruba jednou za čtvrt roku," vysvětluje.
Pomoc druhého? Hlavní podmínka


Do bytů s pečovatelskou službou se nedostane nikdo, kdo by nepotřeboval pomoc druhé osoby. „Jedním z faktorů, na který při zařazování žadatele do pořadníku hledíme, je také ten, zda dostává příspěvek na péči," dodává ředitelka Skořepová.


Větší šanci na získání místa mají lidé v senior centru Přepychy. Ačkoli je nyní plno, na seznamu čekatelů jsou jen čtyři zájemci.
„Kromě žádosti klienti nemusí dokládat žádné další dokumenty," prozrazuje zaměstnankyně centra Karolína Divíšková.

Kolik evidují žádostí a co nabízejí

Jitřenka Opočno⋌ 80 žadatelů

Domov důchodců Borohrádek ⋌60 žadatelů

Domov pro seniory Anička ⋌40 žadatelů

Centrum pro seniory Přepychy ⋌4 žadatelé

Pečovatelský dům Rychnov nad Kněžnou⋌ 9 žadatelů o byt

Domovy pro seniory nabízí kromě základních zdravotnických služeb i další program jako aromaterapii, malování, kondiční cvičení, předčítání nebo koncerty.

Autor: Redakce

9.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Anenská pouť v Rokytnici v Orlických horách.

Anenská pouť se naplno rozjíždí

Ilustrační foto.

Malá kopaná: Vršovan Cup ovládla Množírna

Hasiči zasahovali v Říčkách. Shořela sauna, ke zranění nedošlo

Říčky v Orlických horách - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou, dobrovolní hasiči z Rokytnice v Orlických horách, Pěčína a Říček v Orlických horách byli v pozdních večerních hodinách přivoláni k požáru sauny do obce Říčky.

Peticí chtějí zabránit rozšíření přechodu

Královéhradecko, Machovsko - Přestože z Královéhradecka je to do Polska co by kamenem dohodil a Češi tuhle vzájemnou blízkost rádi využívají, jsou místa, kde se z těsného sousedství neradují. „Nesouhlasíme s rozšířením režimu na česko-polském hraničním přechodu „Machovská Lhota - Ostra Góra“ pro provoz osobních automobilů, vyjma malého příhraničního styku.“

Do Deštného míří stará garda pražské Sparty

Deštné v Orlických horách - Divácky zajímavý fotbalový zápas se uskuteční v sobotu 29. července na hřišti v Deštném v Orlických horách.

Zadarmo a zeleně. Nová linka bude vozit lidi centrem Hradce

Hradec Králové - Hradečáky bude po centru vozit nová zelená linka. Kritikům se nelíbí, že zadarmo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení