Zájemci z Královéhradeckého kraje mohou žádosti podávat od 11. ledna na webových stránkách kraje, kde bude speciální aplikace http://dotace.kr-kralovehradecky.cz. V tomto systému pak můžou ještě žádost do dvou dnů upravit, nebo ji stornovat. Do deseti pracovních dnů od podání elektronické žádosti pak lidé musí podat žádost i v listinné podobě.

Web bude fungovat už od půlnoci, protože Královéhradecký kraj počítá s velkým zájmem. Podle Pavla Kavalíra z oddělení evropských grantů, které bude mít dotace na starosti, by měly stránky přestát i enormně velký nápor.

Kdo nemá počítač a internet, může přijít na hejtmanství, kde mu pomohou pracovníci kraje.

Pardubický kraj kotlíkové dotace rozjíždí také, na rozdíl od Královéhradeckého kraje ale s elektronickými podáními zatím nepočítá.

Lidé se prý nemusí obávat že by se na ně nedostalo. „V následujících dvou letech budeme přerozdělovat evropskou dotaci 200 milionů korun. Občané kraje tedy mají vysokou pravděpodobnost, že se po splnění všech podmínek na jejich žádost dostane," řekl včera hradecký hejtman Lubomír Franc. V celém Česku jsou na výměnu kotlů vyčleněny tři miliardy korun.

Polovina lidí dýchá karcinogeny
„Více než 50 procent lidí v Česku stále dýchá vzduch, který je zamořen rakovinotvornými látkami," řekl včera při návštěvě východních Čech ministr Richard Brabec. Podle všech studií je zřejmé, že až 90 procent těchto karcinogenů pochází ze starých kotlů, kterých je ČR více než 350 tisíc. Stát by chtěl s pomocí dotací vyměnit alespoň třetinu z nich. Zatím jich bylo s pomocí EU vyměněno asi 10 tisíc. Od roku 2022 budou zakázány kotle 1. a 2. emisní třídy, které umožňují mimo jiné spalovat odpad. „Pověstné 'ostravské rakety', tedy PET lahve s vyjetým olejem a pilinami, sice pěkně hoří, ale deset domů s takovým vytápěním vyprodukuje tolik dioxinů jako jedna velká spalovna. Takoví lidé mohou ovzduší v okolí otrávit naprosto zásadně," prohlásil ministr.

Ministr: Je to revoluční projekt

„Projekt je revoluční nejen rozsahem, ale i částkou a výší dotace," řekl včera v Hradci a poté v Pardubicích ministr životního prostředí Richard Brabec. Dodal, že se podařilo vymyslet způsob, jak dostat peníze k fyzickým nepodnikajícím osobám a navíc o tom přesvědčit Evropskou komisi. „Do roku 2020 máme na kotlíkové dotace připraveno devět miliard korun z fondů EU na výměnu až 100 000 kotlů," řekl.

Stát nejvíce stojí o výměnu starých kotlů za tepelná čerpadla a kotle na biomasu,  na něž je dotace ve výši 80 procent, pak za kombinované a plynové kondenzační kotle, kde dotace činí 75 procent a nejméně za kotle uhelné, na něž lze získat 70 procent.  „Kraje však nemusí výměnu 'uhlí za uhlí' podpořit," upozornil ministr. Podle něj jsou ale nové kotle na uhlí tak kvalitní, že mají emise srovnatelné s kotli na biomasu.

Výše dotace pak závisí na typu nového zařízení, maximální částka je 127 500 korun. Za 200 miliard korun by měl Královéhradecký kraj pořídit výměnu nejméně minimálně 1340 kotlů. Kraj uzná k proplacení i výměny kotlů, které lidé provedli od letošního 15. července.

Pardubický kraj se ke kotlíkovým dotacím připojí až na konci ledna a na rozdíl od zájemců v hradeckém kraji si ti zdejší budou muset vystát fronty při jejich podání.

„Formulář lze vyplnit elektronicky, ale odevzdat ho bude nutné v papírové podobě. Přímo elektronický formulář k odeslání přes internet Pardubický kraj nemá," řekla mluvčí pardubického hejtmanství Kateřina Procházková Skůpová.

Zájemci o kotlíkové dotace z Pardubického kraje vše potřebné najdou na webu pardubickykraj.cz/kotlikove-dotace, podmínky jsou ale stejné  jako v Královéhradeckém kraji.

Kraj vyhlásí 17. prosince první výzvu pro podávání žádostí o dotace na výměnu kotlů na tuhá paliva. Příjem žádostí začne ale až 27. ledna 2016, do roku 2018 kraj předpokládá výměnu přibližně 1200 kotlů. Aktuálně je připraveno pro tyto účely 100 milionů korun, v další dotační výzvě, která bude následovat za rok, pak 78 milionů korun.

Zájem je již teď před spuštěním obrovský. „Na našich webových stránkách je minidotazníček a v něm se již zaregistrovalo kolem 1250 osob, které chtěly dostávat informace," řekl Pavel Kalivoda z krajského úřadu.