VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na horách se omývaly nahé dívky ve sněhu kvůli kráse

Královéhradecko, Špindlerův Mlýn - Vyšňořeni pestrými lidovými kroji, s pomlázkou v ruce vyrazí v pondělí na koledu pánové z folklorního souboru Špindleráček. Udržují letitou tradici Velikonoc v Krkonoších.

15.4.2017
SDÍLEJ:

POMLÁZKA NA HORÁCH. Členové folklorního souboru Špindleráček vyrazí i letos na Velikonoční pondělí na putování po horských boudách, začnou už v šest ráno. Foto: Archiv souboru Špindleráček

Na magický Velký pátek se děvčata před východem Slunce omývala v potoce nebo ve sněhu, dokonce i nahá, aby si zajistila zdraví a krásu. Na Velikonoční pondělí bylo nutné vedle šlehání dívek a odříkávání koled dotknout se pomlázkou dobytka a ochránit jej před nehodou. Děvče, které bylo sešleháno nejvíc, dostalo nejlepšího muže. Velikonoce v Krkonoších doprovázely různé zvyky.

„Patřily k nim jízdy na koních na Bílou sobotu, kdy jezdci z podhůří Krkonoš s prapory z kostela objížděli pole, aby jim požehnali. Velikonoční neděli zdravili velikonočním střílením," představil někdejší tradice etnolog Krkonošského muzea KRNAP Libor Dušek. „Důležitá byla stránka slovesná a hudební. Zpívaly se koledy, na kraslice se psaly veršíky a zaříkávání a předváděly drobné dramatické útvary s velikonoční tématikou. V roce 1762 ve Vrchlabí ochotnické bratrstvo sv. Škapulíře uvedlo pašijovou hru, která trvala pár dní a setkala se s velkým úspěchem," vyprávěl etnolog.

S pomlázkou začínají při východu slunce

V krkonošských velikonočních tradicích pokračuje folklorní soubor Špindleráček. Už v šest ráno v pondělí zaklepou jeho členové na dveře první horské boudy, aby v krojích vyšlehali ženské osazenstvo chalupy. Sice se nedá předpokládat, že by se dívky jako kdysi omývaly nahé ve sněhu, přesto se na koledníky pečlivě připravují. „Začínáme na Jeleních boudách, tam dostaneme snídani. Samozřejmě je pořádně vymrskáme," prozradil první cíl velikonočního putování Aleš Ramach. „Pak táhneme dolů do kraje, přes Vrchlabí až do Lánova." Pomlázka končí v pravé poledne, proto se nemůžou zastavit u všech chalup, které potkají. „Víc jak pětadvacet jich nestihneme," přiznal Ramach. Víc se nedá pořídit i kvůli obvyklému nalévání štamprliček. „To je pak hodně náročné," přiznal s úsměvem. „Nejhorší je, že všude rozlévají něco jiného."

Zavedeného zvyku se drží na horách i další generace. „Začínají chodit malí kluci za děvečkami ze školy. Je dobře, že se tradice drží a snad půjde dál," vyslovil přání. 

Autor: Jan Braun

15.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení