VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místa chybí, ale normy školky „přifouknout“ nedovolí

Rychnovsko – Boj o ta nejlepší místa. I tak to může vypadat ve školkách, když nastane období zápisu. Momentálně jsou „na řadě" silné ročníky a počet míst je omezený. I když i tak se podle ředitelek na každé dítě dostane. Když ne u nich, tak alespoň v nějaké školce poblíž. Pro některé rodiny to však může být problém.

19.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jaromír Zajíček

„Když si představím, že bych měla s Honzíkem jezdit jinam než do rychnovské školky, byla by to velká komplikace. Každý den zajistit odvoz a zase ho vyzvednout, přitom chodit do práce. Je to pro mě nepředstavitelné," přemýšlí nahlas mladá maminka Hana Heregová.

Převis je téměř všude realitou

Ve většině mateřských školách to však bude zřejmě realita. „Určitě se nám přihlásí více dětí, než můžeme přijmout. Největší zájem je o malé mateřské školy mezi něž patříme i my. Vždycky máme velký převis, ale samozřejmě přijímáme podle daných kritérií. Kdo se nevejde, jde do jiné školky," uvedla Kamila Vlachová, ředitelka MŠ Kytička v Rychnově nad Kněžnou s tím, že podle jejího předpokladu se nakonec všechny umístí.

Větší zájem očekává i školka v Pohoří. „Můžeme přijmout sedm dětí, ale mělo by jich přijít deset až dvanáct. Od tří let by se ale mělo dostat na všechny, pouze ty mladší budou asi ještě muset být u babičky nebo maminky zůstanou na rodičovské," přiznala ředitelka Eliška Žďárková.

Naopak jen s menším přetlakem si museli poradit vloni v mateřince v Opočně. Letos to bude zřejmě stejné. „Bývá to tak akorát, na všechny opočenské děti se dostane a dokonce zbývá i místo pro ty z jiných obcí. Ovšem ty byly přijaty spíše na základě předškolního věku," řekla Hana Kubalová, ředitelka z Opočna. Rodiče předškoláků mají totiž místo jisté.

Přestože je možné dát dítě do školky už od dvou let, málokdy se tak stane. Zákonný důvod je jediný – někdy se tam nevejdou ani tříleté děti, které mají samozřejmě přednost.

Ovšem pro dvouleté dítě nejsou mateřinky moc vybaveny. „Rozhodnutí je na ředitelce. Ale je potřeba zvážit i hygienické podmínky, kolik má k dispozici učitelek a podobně. Vím, že 2,5leté děti se občas berou, mladší moc ne. Ani na to nejsme vybaveni, nemáme tak malý nábytek. Také jim musí být všechno přizpůsobeno – i program, protože dvouleté dítě nemůže být v jedné třídě se starším třeba o tři roky. Ony potřebují více individuální péči. Na to zatím školky nejsou připraveny. I když zákon to umožňuje," objasnila Kamila Vlachová.

Ačkoliv je počet dětí, které se hlásí do školky vyšší než v předchozích letech, navyšování kapacity se víceméně nekoná. „Navýšit kapacitu naší MŠ již nelze, i když je o školku velký zájem. Dle hygienických předpisů nesplňuje školka požadavky na prostory pro více než padesát dětí," dodala Kamila Vlachová.

Oproti tomu například v Kostelci nad Orlicí ve školce v Krupkově ulici od prvního září zvyšovali počet přijatých dětí o čtyřiadvacet, tedy o jednu třídu.

Zde se dokonce zápis konal už 28. března, přičemž přišlo padesát tři dětí, ale přijatých je jenom pětadvacet. „Museli jsme odmítnout více než polovinu, ale ve městě a okolí jsou ještě další školky. Také to neznamená, že k nám nastoupí všech pětadvacet ratolestí, rodiče si ještě můžou vybrat, do které své dítě pošlou. Někteří půjdou na zápis ještě do těch okolních a pak se teprve rozhodnou," uvedla ředitelka Eva Myšáková s tím, že zda bude nutné děti doplňovat se uvidí až po skončení zápisů.

Většina je pouze administrativní záležitostí, kdy rodiče přijdou vyplnit přihlášku a o přijetí či nepřijetí se rozhoduje na základě věku dítěte a bydliště.

Školku nenafouknou, rozhoduje bydliště

„Máme k tomu vyhrazené jedno odpoledne, rodiče můžou přijít i s dětmi, pohrají si ve třídě a já si zatím vystavím přihlášku. Děti ale z ničeho nezkoušíme," přiznává Hana Kubalová.

V Pohoří je to ale o něco pestřejší. „Rodiče přijdou s dítětem, popovídáme si, něco si nakreslíme a prohlídnou si školku. Chceme dítě vidět, slyšet a vědět od rodičů, jestli je samostatné," řekla Eliška Žďárková s tím, že samozřejmostí je, že se dítě musí umět samo obsloužit.

Většinou i sami rodiče uvítají možnost, když se jejich ratolest do školky podívá ještě před tím, než do ní začne chodit. „Přechod na pravidelný režim byl pro nás poté snazší. Sice nějaké slzičky ukáply, ale Matyáš věděl, do jakého prostředí jde a že bude mít nové kamarády," potvrzuje maminka Jana Hrbková. 

Autor: Kamila Císařová, Silvie Špryňarová

19.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč
29

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení