VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mileta: Ředitelství silnic a dálnic zvažuje další kroky

Hradec Králové - Nekonečný příběh proměny rušné křižovatky pokračuje.

23.5.2017
SDÍLEJ:

Křižovatka Mileta v Hradci Králové.Foto: Deník/ Pavel Nedbal

Jedna z nejvytíženějších královéhradeckých křižovatek je už léta ve špatném stavu. Přibližně stejně dlouho se hovoří i o její přestavbě. Na stole tak už bylo téměř čtyřicet projektů na řešení bezútěšné dopravní situace. Když už to konečně vypadalo, že se hradecká radnice spolu s dalšími investory vrhne do přestavby, celou záležitost poslal k ledu spolek KOS. K poslední změně územního rozhodnutí měl výhrady a obrátil se na krajské úředníky. Kraj o tomto případu nechtěl rozhodovat, protože je jedním z investorů stavby a hrozilo, že jeho rozhodnutí bude napadeno pro předpojatost. Proto o případu rozhodoval Liberecký kraj, který vyšel vstříc námitkám spolku KOS.

Poslední vývoj událostí podrazil nohy i hradeckému magistrátu, protože přestavbu křižovatky Mileta značně oddálil. Současně vyvstala i otázka, jestli ŘSD, které chtělo do řešení křižovatky investovat zhruba 170 milionů korun – od celé záležitosti kvůli možným průtahům neodstoupí. To by mimo jiné znamenalo další nekonečné čekání a kolony aut.

„V současné době se seznamujeme s vydanými písemnostmi,“ uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová s tím, že o dalším postupu se z jejich pozice teprve v nejbližší době rozhodne. Ani vedení hradecké radnice nemá v dalším postupu jasno a s libereckým verdiktem, který zpochybnil změnu územního rozhodnutí, se teprve seznamuje.„Doufám, že to ŘSD z financování nevyřadí,“ uvedl náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Otazníky kolem podjatosti oddalují přestavbu křižovatky

Klíčovým bodem v celé záležitosti bylo odvolání spolku KOS. Dále pak fakt, že Královéhradecký kraj se v této věci svých rozhodovacích pravomocí vzdal kvůli možné podjatosti. A právě vzdání se odpovědnosti královéhradeckých krajských úředníků vnáší do celého rozhodovacího procesu pochyby. Kraj je totiž jedním z investorů budoucí proměny křižovatky. Úsměvné je, že jako podjatý by mohl být touto optikou označen i stát, protože největší investor přestavby, jímž je ŘSD, je státní firma.

Zamotaný kolotoč
Spolek KOS podal odvolání ve věci rekonstrukce Milety. Královéhradecký kraj se jím rozhodl zabývat, ale následně se prohlásil za podjatý. Poté ministerstvo předalo celou záležitost na stůl úředníků Libereckého kraje.

„Co je na celém tomto příběhu znepokojující, je fakt, že podle stavebního zákona je investor (v tomto případě město, kraj a stát) povinen doložit a podepsat plánovací smlouvu,“ upozornil jeden z tvůrců projektu architekt František Křelina s tím, že se paradoxně stane zmíněná smlouva dokladem zakládajícím systémovou podjatost všech zúčastněných stran. Jinými slovy, každý z investorů může být prohlášen za podjatého.

V neposlední řadě spolek KOS svým odvoláním neupozorňoval původně na možnou podjatost krajských úředníků. Ti ovšem svým předáním celé záležitosti ministerstvu pro místní rozvoj, i když postupovali podle zákona, doslova „podřízli větev“ kompetencím dalších účastníků, tedy hradecké radnici a ŘSD.

Autor: Pavel Nedbal

23.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení