Je to i případ Borohrádku a Dobrušky. „Předpokládám, že se nám podaří schválit městský rozpočet v první polovině března. Vždy se jej snažíme sestavit jako vyrovnaný," řekl Milan Maček, starosta Borohrádku, s tím, že vzhledem k novému rozpočtovému určení daní očekává příjmovou stranu o zhruba sedm milionů bohatší oproti roku 2012.

Podobně jsou na tom v rodišti F. L. Věka. „Rozpočet na letošní rok, který je koncipovaný jako vyrovnaný, se bude schvalovat 4. 3.," uvedl Petr Tojnar, starosta Dobrušky.

S jarem vyhlížejí také stavební stroje

Největší sousto samozřejmě u obou měst spolknou běžné výdaje na chod města a základní služby pro občany. I letos se ale najdou prostředky na řadu investičních akcí.

Jednoznačnou prioritou borohrádecké radnice je dlouho očekávaná a několikrát odložená oprava silnice první třídy číslo 36, která je v režii Ředitelství silnic a dálnic. Má se jednat o prakticky celý průtah městem od mostu přes Orlici až po železniční viadukt.

Nejde však jen o vozovku samotnou, protože město hodlá této akce využít a opravit podzemní sítě. „Je to pro nás prvořadý úkol, protože kanalizace na náměstí je už v havarijním stavu," říká starosta, čímž naráží na několik propadů, které v loňském roce nastaly po vydatnějších deštích.

Investor přislíbil začátek prací na 18. březen. Do konce května by pak mělo být vše hotovo. Část nákladů ve výši 3,5 milionu korun uhradí Královéhradecký kraj.

Navazující akce se ale dotkne i městské kasy. Rekonstrukce kanalizace, chodníků a nasvětlení přechodu pro chodce přijde Borohrádek na zhruba milion korun. O pět set tisíc větší částku vydá na opravu společného vodovodu Dobrovolný svazek obcí Tichá Orlice.

Bývalou pilu možná nahradí nové domy

Jakmile se městu uvolní ruce, hodlá svoji pozornost obrátit na rozvoj bydlení. „V průběhu roku bychom rádi zasíťovali pozemky pro výstavbu nových rodinných domů v lokalitě „Západní louka". Vyjde nás to na zhruba deset milionů korun," řekl dále Milan Maček.

Město má ale v záloze i další lokality. Před lokalitou „U statku" ale možná dostanou přednost pozemky nacházející se pod bývalou pilou. Po dořešení restitučních nároků totiž přišli majitelé s nabídkou jejich odprodeje městu. „Jedná se o krásnou lokalitu. Navíc je zde díky blízkosti našich sítí předpoklad menších nákladů," uzavřel starosta.

Také priorita dobrušské radnice se týká vodohospodářské infrastruktury. „V letošním roce bychom chtěli provést rekonstrukci úpravny pitné vody. Náklady samozřejmě vyplynou z výběrového řízení, ale předpokládám, že by se měly pohybovat okolo osmi milionů korun," ujistil Petr Tojnar občany, které dlouhodobě trápí vyšší obsah železa v pitné vodě.

Dřívější plány na zcela novu úpravnu vody přitom počítaly s cenou okolo třiceti milionů korun. Novým a úsporným projektem město reagovalo na změnu přístupu evropských institucí k této problematice.

Opravené chodníky ocení snad každý

Lepší voda ale není to jediné, na co se mohou dobrušští občané v tomto roce těšit. Město se zaměří především na opravu chodníků. To se bude týkat třeba ulice Komenského, kde bude opravena také kanalizace, nebo ulice Zdeňka Nejedlého. Tam je pro změnu naplánována rekonstrukce vodovodu.

Opravy by se ale  měly dočkat i některé další lokality. Nejdéle v půlce dubna by pak měla být zakončena nejrozsáhlejší akce posledních let – revitalizace sídliště „Hečmanda".

Na další akci již město obdrželo dotaci. „Chtěli bychom zateplit budovu mateřské školky Za Universitou. Celkové náklady přesáhnou deset milionů korun," uzavřel starosta.