VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města se zbaví balvanů, které je už dlouho tíží

Borohrádek, Dobruška – V tomto čase města většinou bilancují loňský rok a chystají rozpočet na ten nový. Podle některých názorů je totiž start s rozpočtovým provizoriem v mnoha ohledech výhodnější.

7.2.2013
SDÍLEJ:

ČETNÁ MÍSTA V KATASTRU MĚST BOROHRÁDEK A DOBRUŠKA obsadí v letošním roce stavební technika. Za cenu jistých omezení se občané mohou těšit na zkvalitnění svého prostředí. Projít se budou moci po nových chodnících a obnovené sítě předejdou možným poruchám. Foto: Archiv Deníku

Je to i případ Borohrádku a Dobrušky. „Předpokládám, že se nám podaří schválit městský rozpočet v první polovině března. Vždy se jej snažíme sestavit jako vyrovnaný," řekl Milan Maček, starosta Borohrádku, s tím, že vzhledem k novému rozpočtovému určení daní očekává příjmovou stranu o zhruba sedm milionů bohatší oproti roku 2012.

Podobně jsou na tom v rodišti F. L. Věka. „Rozpočet na letošní rok, který je koncipovaný jako vyrovnaný, se bude schvalovat 4. 3.," uvedl Petr Tojnar, starosta Dobrušky.

S jarem vyhlížejí také stavební stroje

Největší sousto samozřejmě u obou měst spolknou běžné výdaje na chod města a základní služby pro občany. I letos se ale najdou prostředky na řadu investičních akcí.

Jednoznačnou prioritou borohrádecké radnice je dlouho očekávaná a několikrát odložená oprava silnice první třídy číslo 36, která je v režii Ředitelství silnic a dálnic. Má se jednat o prakticky celý průtah městem od mostu přes Orlici až po železniční viadukt.

Nejde však jen o vozovku samotnou, protože město hodlá této akce využít a opravit podzemní sítě. „Je to pro nás prvořadý úkol, protože kanalizace na náměstí je už v havarijním stavu," říká starosta, čímž naráží na několik propadů, které v loňském roce nastaly po vydatnějších deštích.

Investor přislíbil začátek prací na 18. březen. Do konce května by pak mělo být vše hotovo. Část nákladů ve výši 3,5 milionu korun uhradí Královéhradecký kraj.

Navazující akce se ale dotkne i městské kasy. Rekonstrukce kanalizace, chodníků a nasvětlení přechodu pro chodce přijde Borohrádek na zhruba milion korun. O pět set tisíc větší částku vydá na opravu společného vodovodu Dobrovolný svazek obcí Tichá Orlice.

Bývalou pilu možná nahradí nové domy

Jakmile se městu uvolní ruce, hodlá svoji pozornost obrátit na rozvoj bydlení. „V průběhu roku bychom rádi zasíťovali pozemky pro výstavbu nových rodinných domů v lokalitě „Západní louka". Vyjde nás to na zhruba deset milionů korun," řekl dále Milan Maček.

Město má ale v záloze i další lokality. Před lokalitou „U statku" ale možná dostanou přednost pozemky nacházející se pod bývalou pilou. Po dořešení restitučních nároků totiž přišli majitelé s nabídkou jejich odprodeje městu. „Jedná se o krásnou lokalitu. Navíc je zde díky blízkosti našich sítí předpoklad menších nákladů," uzavřel starosta.

Také priorita dobrušské radnice se týká vodohospodářské infrastruktury. „V letošním roce bychom chtěli provést rekonstrukci úpravny pitné vody. Náklady samozřejmě vyplynou z výběrového řízení, ale předpokládám, že by se měly pohybovat okolo osmi milionů korun," ujistil Petr Tojnar občany, které dlouhodobě trápí vyšší obsah železa v pitné vodě.

Dřívější plány na zcela novu úpravnu vody přitom počítaly s cenou okolo třiceti milionů korun. Novým a úsporným projektem město reagovalo na změnu přístupu evropských institucí k této problematice.

Opravené chodníky ocení snad každý

Lepší voda ale není to jediné, na co se mohou dobrušští občané v tomto roce těšit. Město se zaměří především na opravu chodníků. To se bude týkat třeba ulice Komenského, kde bude opravena také kanalizace, nebo ulice Zdeňka Nejedlého. Tam je pro změnu naplánována rekonstrukce vodovodu.

Opravy by se ale  měly dočkat i některé další lokality. Nejdéle v půlce dubna by pak měla být zakončena nejrozsáhlejší akce posledních let – revitalizace sídliště „Hečmanda".

Na další akci již město obdrželo dotaci. „Chtěli bychom zateplit budovu mateřské školky Za Universitou. Celkové náklady přesáhnou deset milionů korun," uzavřel starosta.

Autor: Michal Friček

7.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení