„Zima 2015/2016 byla velmi teplá, hodnota průměrné teploty vzduchu za zimní sezonu je 1,8 °C, což je o 3,6 °C více než je dlouhodobý průměr. Letošní zima tak byla druhá nejteplejší od roku 1961, zimou s doposud nejvyšší průměrnou teplotou vzduchu, a to 2,7 °C, zůstává zima 2006/2007. Teplý byl letos zejména prosinec a únor," uvedla Lenka Crhová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Zimu z hlediska klimatologie chápou meteorologové jako období prosinec až únor.

Letošní zima byla už pátá teplotně nadprůměrná za sebou, z toho poslední tři zimy byly dokonce abnormálně teplé.

„To je také historický unikát, vícekrát byly zaznamenány dvě teplé zimy za sebou, ale aby byly hned tři, to se nestává," uvedl meteorolog Martin Štros.
V posledních deseti letech byly chladnější než průměr pouze tři zimy, a to v letech 2005/06, 2009/10 a 2010/11.

Naopak nejchladnější zima za posledních 55 let byla na přelomu let 1962/1963. Měla průměrnou teplotu -7,0 °C, což je o 5,2 °C méně než dlouhodobý průměr.

Například letošní únor byl v Královéhradeckém kraji teplejší než je průměr o +4,4°C a v Pardubickém dokonce o 4,7°C.

Mimořádně teplý byl i prosinec. Průměrná teplota byla 3,6 stupně Celsia, což bylo 4,2 stupně nad dlouhodobým průměrem. Extrémně teplé počasí provázelo i Vánoce, kdy padlo mnoho teplotních rekordů, na Štěpána bylo téměř 17 stupňů.

Rekordně teplý byl i loňský rok

Letošní zima byla abnormálně teplá nejen v Česku. Byla teplejší celosvětově. A jen tak potvrzuje trend globálního oteplování.

Například loňský rok byl jak v Česku, tak i globálně nejteplejší za dobu měření, tedy od roku 1880. Průměrná teplota na planetě byla 0,9 stupně Celsia nad průměrem 20. století. Průměrná globální teplota byla vloni 14,8 stupně Celsia. Informovaly o tom americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) a Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předchozí rekord přitom držel rok 2014, který byl loni překonán o dalších 0,16 stupně Celsia. Loni tak teplota na Zemi byla poprvé o celý stupeň Celsia vyšší, než v předindustriální éře. V tomto století byl globální teplotní rekord překonán už počtvrté.

Prudký nárůst teplot v loňském roce částečně zapříčinil cyklický klimatický jev El Niňo, který v dvouletých až sedmiletých periodách otepluje povrch Tichého oceánu. Vědci se však domnívají, že hlavní příčinou oteplování je lidská činnost, zejména spalování fosilních paliv. O nutnosti snížit emise skleníkových plynů se dohodlo 190 zemí na na prosincovém klimatickém summitu v Paříži.