Březnová míra nezaměstnanosti tak byla 6,5 procenta.


„Trh práce na Rychnovsku zatím stagnuje. Bohužel ani do budoucna neočekáváme nějaký výrazný nárůst pracovních příležitostí pro lidi s průměrnou kvalifikací," říká Petr Richtera, ředitel úřadu práce v Rychnově nad Kněžnou. Naráží tím na nevyhovující skladbu volných pracovních míst na Rychnovsku. Těch je navíc oproti jiným okresům málo.

Některá volná místa, například lékař, vyžadují vysokou kvalifikaci a zůstávají dlouhodobě neobsazena. Jiné, jako například různí obchodní zástupci, zase specifické dovednosti, takže také nejsou pro každého.


Poměrně stabilní zůstává situace i napříč okresem. „Nejohroženějším regionem je Rokytnicko. Tamní situaci navíc nedávno zhoršilo uzavření výrobního družstva Sněžka, jehož rokytnická provozovna dávala práci především ženám. V této lokalitě průběžně nabírá zaměstnance výrobna mražených potravin, většinou ale nabízí jen krátkodobé pracovní poměry," řekl dále ředitel rychnovského úřadu práce.


Mnohem lépe se s hromadným propouštěním popasovalo Týnišťsko, které bylo zasaženo ukončením výroby ve slévárně Elitex. „Tento problém pomohla zvládnout dobrá dopravní obslužnost a napojení na okres Hradec Králové, který nabízí více příležitostí," vysvětlil Petr Richtera.


Nejlépe si z mikroregionů stojí Rychnovsko-Solnicko, především díky automobilce Škoda Kvasiny a na ní napojeným dodavatelským firmám.
Pouze mírné zlepšení by mohlo přinést zahájení sezonních prací, které se dá očekávat na přelomu dubna a května. Vše bude záležet na vývoji počasí. To platí obzvláště ve vyšších polohách.


Výraznější vliv na územní rozložení nezaměstnanosti to však mít nebude. Například práce v lesnictví by ale mohla mít pozitivní dopad i na slabší regiony, jakým je právě Rokytnicko.


Nezaměstnanost

únor 2013 na Rychnovsku

6,6 procenta lidí bez práce
14. příčka v republice

březen 2013 na Rychnovsku

6,5 procenta lidí bez práce
16. příčka v republice