VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Legendu o záletné kněžně připomíná kajícná Magdaléna

Královéhradecko, Teplice nad Metují - Je to zajímavý příběh. Nikdo neví komu se stal a jestli se skutečně vůbec stal. Každopádně z výklenku kdysi vytesaném do nevelké skály na úpatí Lysého vrchu, která už svým tvarem připomíná pomník, září do okolní lesní zeleně uklidňující modř, z níž vystupuje kajícná sv. Máří Magdalena, která má připomínat vztahový trojúhelník, který skončil tragédii.

24.7.2017
SDÍLEJ:

Legendu o záletné kněžně připomíná kajícná MagdalénaFoto: DENÍK/Jiří Špreňar

K místu, kterému se za německé historie Teplic nad Metují říkalo Hummelplatte (Čmeláčí deska) se váže pověst o půvabné ženě majitele zdejšího panství, která se zde tajně scházela s lesním správcem. Důvodně podezřívavý manžel ji však jednoho dne sledoval, a když se milenci setkali a objali, strhl z ramene pušku manželku zastřelil spojeno s pověstí.

A právě tuto událost z blíže nedatovaných dob připomíná obraz zmiňované světice namalovaný rukou malířky Veroniky Boumové, který v sobotu při malé slavnosti (konané v den svátku Magdaleny) vysvětil trutnovský jáhen Michal Nesvadba.

Příběh o záletné kněžně popsal teplický amatérský historik, řezbář a spisovatel Petr Hnyk v knize o místních pověstech, kterou před sedmi lety vydal. „Je to jedna z těch 53 pověstí, které v knize jsou. V plném znění je popsána tady pod tou stříškou,“ sklouzl pohledem k cedulce připevněné na vzrostlém buku.

PŘÍBĚH, KTERÝ ZMIZEL V MINULOSTI

„Čerpal jsem z různých zdrojů, kde se co dalo sehnat. Ale mám takový dojem, jestli to torzo pověsti není z původní Ruthovy kroniky teplického kronikáře, který to zřejmě opsal z původních německých pramenů. Rozhodně nejsou jiné zdroje, kde bychom přesně zjistili co jak se stalo – to vše se jen domníváme,“ připomíná Petr Hnyk, že žádné informace o tom kdy a za jakých okolností se tak mohlo stát zmizela vanutím prošlých desetiletí v propadlišti dějin. „Bohužel v reálné historii se zřejmě žádný takový případ nestal. To ale nevyvrací možnost, je příběh postaven na podobných základech – mohl se stát obyčejným lidem, a teprve dalším převyprávěním napříč generacemi ji lidová slovesnost pozvedla na úroveň panských kruhů, aby získala na vážnosti. To je ale moje domněnka, žádný reálný poklad pro to nemáme,“ připomíná Petr Hnyk .

VNUKNUTÍ SHORA ZACHRÁNILO PRINCEZNU

Duchovní matkou myšlenky na obnovení místa se stala žena, kterou s vyobrazenou světicí spojuje křestní jméno. „Chodila jsem sem od 19 let s dětmi z ozdravovny a nemohli jsme si nevšimnout, jak princezna – tk jsme jí říkali – chátrá. Už ani nevím kdy a jak se to stalo, ale dostala jsem informaci ze shora, že s tím musím něco dělat,“ usmívá se Máří Magdalena Kamarytová, která obnovu pomníku „zpunktovala“ již podruhé. První pokus měl kvůli ne zrovna vhodně zvoleným materiálů jen několikaletou životnost, tentokrát byly přípravy pečlivější. „Jsem ráda, že to takto dopadlo,“ těší ji při pohledu na světici, kterou ve skále rámují decentní mříže ze stylizovaných větví.

Obrazu svěcení se ujal trutnovský jáhen Michal Nesvadba. „Věřím, že u tohoto obrazu je vhodné místo, kde se budou moci poutníci zastavit a zapomenout na své běžné starosti a zaměřit se na to, co nás přesahuje,“ doufá jáhen, který před obřadem svěcení podrobněji připomněl „biografii“ této významné světice. „Chtěl bych poděkovat, všem, kdo se o obnovu tohoto místa, které nás spojuje s křesťanskými kořeny, zasloužili,“ vyzdvihl spolupráci „matky myšlenky“, malířky, historika, truhláře a dalších lidí.

Aby informace ohledně historie tohoto místa byly uchovány pro příští generace bude do skály umístěna cedulka, která svěcení obrazu v den svátku Magdaleny léta Páně 2017 bude připomínat.

Autor: Jiří Špreňar

24.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení