Děti zde ale nemají takové podmínky, jaké by si zasloužily. A nejen děti – například keramický kroužek navštěvují i dospělí. To by se ale již za několik měsíců mohlo změnit. Obec plánuje některé úpravy a nákup vybavení.

„Podali jsme žádost o dotaci na ministerstvo pro místní rozvoj. Nejdéle začátkem dubna bychom měli vědět, zda jsme byli úspěšní. Pokud ano, chtěli bychom tamní prostředí zkulturnit co nejdříve," uvedl Vojtěch Špinler, starosta Orlického Záhoří.

Podle jeho slov by mělo na montovaném objektu dojít k odstranění starých nátěrů na fasádě a střeše budovy a jejich opatření novou vrstvou barvy. Vymaluje se i uvnitř a na podlahu by měla přijít nová krytina. Obnovy se dočkají i okna a dveře.

Ale stejně důležité je i zajištění vybavení a materiálů pro jednotlivé kroužky. „Účastníci keramického kroužku požádali o nový hrnčířský kruh. Mladí hasiči by zase potřebovali čerpadlo. Jinak máme v seznamu potřebných věcí celou škálu drobných položek, jako je třeba pracovní oblečení," řekl dále starosta.

Ten odhaduje, že celkové náklady stavební části akce budou dosahovat maximálně 250 tisíc korun. Se zajištěním nového inventáře se částka vyšplhá ještě o sto tisíc výše.

Jakmile zima ustoupí, mohli by si rybáři, hasiči i výtvarníci zařídit klubovny přesně podle svých specifických potřeb. Vobjektu se totiž nacházejí dvě bytové jednotky sestávající celkem ze čtyř místnosti a dvojice sociálního příslušenství  a kuchyněk.


Obec, která je už několik let majitelem objektu, s ním má samozřejmě běžné výdaje neustále. Své odpovědnosti se ale nijak nezříká.

„Větší náklady jsou za vytápění, protože to je na elektřinu. Musíme také sekat a udržovat okolí budovy. Na druhou stranu jsme ale ten objekt získali od státu bezúplatně, tak se musíme starat," uzavřel starosta Vojtěch Špinler.

Kontroly se zrušily

Stavba už přitom slouží jako zázemí pro volnočasové aktivity déle než původnímu účelu. Rychnovsko se totiž svého prvního silničního hraničního přechodu dočkalo až v srpnu roku 2005. Jeho provoz byl omezen na osobní dopravu a nákladní automobily do tří a půl tuny.

Po vstupu obou zemí do Schengenského prostoru se ale od hraničních kontrol ustoupilo a cizinecká policie přestala objekt po zhruba dvou letech využívat. Státní správa pro něj nenalezla jiné využití a stavba zůstala asi jeden rok prázdná.

Obec proto požádala o její bezúplatný převod, čemuž Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vyhověl. Po nezbytných úpravách jsou jednotlivé místnosti využívány jako klubovny. Nyní by obec chtěla započaté dílo dotáhnout do konce.

O činnost v zájmových kroužcích je totiž v obci zájem. „Chodí k nám osm dětí, z nichž některé jsou ještě předškoláci, a také čtyři maminky. Scházíme se každou středu v podvečer," řekla Jana Matyášová z občanského sdružení Za horami, které keramický kroužek organizuje od roku 2007. Jinak prý ale v obci funguje zhruba deset let. To mladých hasičů je ještě o něco více. Rybářů okolo pěti.

Místo v těsném sousedství hraničního mostu přes Divokou Orlici je také každoročně kulisou pro hojně navštěvovanou akci nazvanou „Celnice Kunštát". Živou ukázku dramatických událostí z roku 1938 tu organizuje rokytnické muzeum Hanička.

Přechod je nadále využíván turisty z obou stran hranice nebo polskými pracovníky, kteří dojíždějí do automobilky v Kvasinách.