VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec létání nad horami?

Královéhradecko, Vrchlabí - Úplný zákaz vyhlídkových letů nad Krkonošemi. To může být brzy realita, vyplývající z novelizace zákona o ochraně přírody a krajiny.

25.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Nejen boj o šumavské a krkonošské lesy, ale také o vzdušný prostor nad jejich územím zahájila novela zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou navzdory odmítavému stanovisku prezidenta a Senátu schválila (napotřetí) Poslanecká sněmovna.

Podle něj má dojít k výraznému omezení létání motorových i bezmotorových letadel, včetně para-glidů, nad územím národních parků. Klíčovou roli sehraje Úřad pro civilní letectví, který má podle zákona právo rozhodovat o létání v jednotlivých oblastech včetně národních parků. „Pokud schválí limity požadované národními parky, bude to konec sportovního létání v Krkonoších," říká Karel Horáček, zástupce Krkonošského aeroklubu Vrchlabí. „Dotkne se to i oblíbených letů pro veřejnost, které se nad parky pořádají," tvrdí. „Vždyť samotné letiště ve Vrchlabí se nachází v ochranné zóně Krkonošského národního parku. Při vleku větroňů je běžné a často i nezbytné směřovat po startu nad druhou a někdy i první zónu KRNAP, kde jsou nejlepší podmínky pro plachtaře, ale často i jediné právě použitelné prostory s termikou," popisuje Horáček. „Velmi nás trápí, že z důvodů, které jsou spekulativní a nepodložené, by mělo dojít k omezení naší 70 let trvající letecké činnosti."

Vyhlídkové putování skončí

„Přes hřebeny Krkonoš směřují při vhodných plachtařských podmínkách sportovní tratě stovek plachtařů z celé republiky, kteří podnikají lety třeba na vzdálenost 750 i více kilometrů. Také piloti klouzavých padáků a závěsných kluzáků, kteří startují z vrcholů Krkonoš, například z Černé hory, budou v podstatě uzemněni," přibližuje situaci zástupce Krkonošského aeroklubu z Vrchlabí.

„Prosazení záměrů KRNAP omezit létání by se dotklo několika stovek sportovních letců a tisíců návštěvníků hor. Jsme proti tomuto nesmyslnému omezování svobody létat a budeme v tomto směru aktivní," upozorňuje Karel Horáček.

Za největší předmět sváru, kvůli kterému má zákon létání zakázat, považuje vrchlabský spolek ochranu ptáků a zájmu turistů, kteří si na hory nechodí poslechnout letecké motory. „Kdo létá na padácích, závěsných kluzácích a větroních, ví, že orla, káně, sokola, čápa, potká ve výšce dva tisíce metrů. Jak fyzika napovídá, svědčí to o tom, že tam neloví hraboše ani žáby. Dravci a velcí ptáci se létáním ve výšce baví. Při takovém setkání ptáka a větroně se pták nechová poplašeně, ale krouží s větroni na dotek třiceti metrů desítky minut a často očividně jejich přítomnost vyhledávají," popisuje Karel Horáček. „To potvrdí každý, kdo létá," podotýká.

Zároveň uznává, že letectví na motorových strojích je hlučnou činností.

„To bezesporu," odpovídá okamžitě, ale hned připomene: „Hlučné jsou téměř všechny projevy civilizace, stačí si poslechnout hodiny a hodiny vyjící sekačky na trávu. Má zájem turisty vyšší hodnotu než zájem letce?" pokládá řečnickou otázku. „Například na letišti ve Vrchlabí jsou v provozním řádu letiště zakotvena opatření ke snížení hlukové zátěže a ta jsou piloty dodržována. Sami jsme vytvořili letové postupy, které od hluku startujících letadel ve velké míře osvobodily například obec Lánov, která začíná ve své obytné části 200 metrů od konce letiště," upozorňuje.

„Jasně říkáme, že chápeme dobře svoji odpovědnost k životnímu prostředí, svoji činnost upravujeme a koordinujeme tak, aby byl dopad letového provozu v dané lokalitě co nejmenší. Naši svobodu letu stavíme na stejnou úroveň jako svobodu letu ptáků a potřeby turistů a budeme ji všemi prostředky obhajovat," zdůrazňuje Karel Horáček z Krkonošského aeroklubu ve Vrchlabí.

Autor: Jan Braun

25.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení