Ani letošním zkouškám se ovšem nevyhnuly změny. Jejich přínos ale hodnotí pedagogové rozporuplně. Na rozdíl od nedělního hackerského útoku na web státních maturit. Stránky totiž slouží hlavně k informování veřejnosti a pořádání zkoušek na nich není nijak závislé.

Mezitím už pomalu odzvonilo posledním zvoněním. Včera si svůj den odbyli další studenti z Podorlického vzdělávacího centra v Dobrušce. „Letos nám maturuje šest tříd, tedy asi o dvacet studentů více než vloni," uvedl Vladimír Voborník, ředitel Podorlického vzdělávacího centra.

Jednu z letošních změn, která ponechává opravu slohových prací na dané škole, rozhodně vítá. „Předchozí model, kdy písemné práce opravoval Cermat, nebyl příliš šťastný. Hodnotitelé neznali všechny kontexty a osobnost autora," uzavřel ředitel.

Vlastní tvorby  v mateřském jazyce se neobávají ani tamní studenti. „Nejvíc se bojím asi literatury. Odborná část by měla být v pohodě, ale samozřejmě bude záležet také na tom, jaký úkol si člověk vytáhne," zhodnotil Václav Horák z Třebechovic pod Orebem.

Jeho spolužák mu dává za pravdu. „Zhotovit výrobek bychom měli umět, protože praxe máme na škole opravdu dost," řekl Jan Bahník z Očelic, který se nejvíce obává psaní eseje v angličtině.

Je to špatný krok

To na kostelecké zemědělce si již všechna poslední zvonění odbyli. „V úterý se u nás koná první praktická zkouška. Letos máme asi stejně maturantů jako v minulých letech. Ani dříve jsme žádné zádrhele neřešili, takže se komplikací neobávám," řekla Yvona Bůžková, ředitelka Střední školy zemědělské a ekologické. Zrušení dvou úrovní obtížnosti je podle ní pro školy samotné nepochybným zjednodušením.
Rozhodnutí je to ale přinejmenším kontroverzní. „Zrušení obtížnější úrovně není podle mne krok správným směrem," zhodnotil Jaroslav Kotlář, zástupce ředitele rychnovského gymnázia. S kolegy se ale shodl na tom, že oprava prací z češtiny přímo na školách bude prospěšná.