VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komu patří stromy u silnic?

Královéhradecko - Stromy podél vozovek představují riziko pro chodce, cyklisty i řidiče. Za jejich pád zodpovídá vlastník pozemku.

30.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv HZS

Velitel packých profesionálních hasičů Milan Pospíšil vysílá své muže k odstranění popadaných stromů několikrát do roka. Vývraty a polomy mají většinou na svědomí vichřice, mokrý sníh, velké srážky, někdy i stáří stromu nebo jeho špatný zdravotní stav. Hasiči proto mají ve svém vybavení motorovou pilu a ochranné pomůcky, aby jehličnany nebo listnáče odvětvili, rozřezali kmeny a dřevo odklidili ze silnice. „Pak povoláme silničáře, ale někdy stačí dříví uklidit obyvatelé, žijící nablízku. Vloni spadl u Staré Paky strom na projíždějící automobil, řidiči se naštěstí nic nestalo," vzpomíná Pospíšil a upozorňuje, že hasiči odklízejí popadanou zeleň i v okolí železnice. Nepamatuje však, že by spadlý strom na silnici zabíjel.

Zda vůbec někdo kontroluje stromy podél silnic a minimalizuje riziko ohrožení, na to nám odpověděla Lenka Šedivá z hořické společnosti Arboplan, která se zabývá také veřejnou zelení.

Sama se diví, že tuto problematiku zákon nřeší a vnímá ji jako obrovský problém. Podle jejich informací se má o stromy a zeleň podél silnic (do 3 metrů od hrany komunikace) starat Správa a údržba silnic.

Kdo nese zodpovědnost za číhající nebezpečí u silnic?

„Samozřejmě se tak neděje a my jsme už několikrát nabízeli spolupráci. Ale silničáři neradi na údržbu zeleně uvolňují peníze. Bohužel se setkáváme s tím, že tato zeleň je v zanedbaném stavu," konstatuje odbornice. „Je to obrovský problém, a to především od našich zákonodárců, protože to nikdo neřeší. Kdyby podle mého mínění byla dána jednoznačná povinnost, že o zeleň kolem silnic musí pečovat silničáři s podporou dotační politiky, aby zmíněný subjekt finance měl, určitě by je rád použil. Je mi jasné, že uvolňovat peníze z jejich zdrojů je nemyslitelné. Oni řeší podstatu, a to je stav komunikace. Okolí je pro ně podružné, ale je to vyloženě odsouvání problému," domnívá se Šedivá.

Kontruje ji ovšem Pavel Kočí z hradecké správy silnic. „Za stromy podél silnic vždy zodpovídá majitel pozemku, tak to říká občanský zákoník. Takže na čí pozemku rostou, toho jsou. Pak existují lesní i silniční zákony, které některá nařízení účelově upravují," konstatuje Pavel Kočí a hned přidává případ, kdy silničáři skáceli u vozovky suchý strom a následně je žaloval vlastník vedlejšího pozemku. Jeho tvrzení posvětil i Miroslav Pyciak z novopackého odboru životního prostředí. „Za stromy je zodpovědný vlastník. Omezení tří metrů ze zákona rozhodně není, zásadní je vlastnictví stromu, potažmo pozemku, takže rozhoduje katastr nemovitostí. Vlastník pak nemůže přenést zodpovědnost na někoho jiného." Pyciak se vyjadřuje i k případům popadaných dřevin při mimořádné situaci jako je například vichřice. Tady se zákon při řešení zodpovědnosti za událost přiklání k zásahu vyšší moci.

Autor: Iva Kovářová

30.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení