VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klíč hrobku otevřel na jednu noc

Rychnovsko – Kostel svaté Barbory ve Vamberku patřil spolu s téměř 1400 dalšími k těm, které se v pátek s přicházejícím večerem otevřely v Česku veřejnosti. Pozvání ke společnému setkání a objevování krásy křesťanských architektonických a výtvarných pokladů také zde přijalo mnoho lidí.

27.5.2013
SDÍLEJ:

KOSTEL SVATÉ BARBORY ve Vamberku se po osmé hodině večer zaplnil. Foto: Dana Ehlová

Zástupci nejmladší generace věřících rozsvítili krátce před osmou hodinou svíčky v lucernách a navodili tak krásnou atmosféru, která vamberecký program provázela. Zároveň tím přispěli k rozsvícení světla i v duších mnoha těch, kteří do sv. Barbory přišli a v praxi naplnili motto Noci kostelů: „Potom už nebude den ani noc, ale v čase večera bude světlo".

To tichým hlasem potvrdila i Renata Čížková, která do kostela běžně nechodí: „Kostely na mě působí svou akustikou. Když znějí hudební nástroje, tak je to kouzelné. Aspoň pro mě je to zážitek." A na otázku, co ji přivedlo k myšlence v tento den zajít do kostela, řekla: „Taková možnost je málokdy k vidění. Historie z toho čiší a je to zajímavé." Zážitků ve Vamberku bylo hned několik: zajímavá přednáška Miroslava Bergera o historii kostela, přilehlého hřbitova, rodiny hraběte Františka Lützowa a hrobky, která se v tento den zcela mimořádně otevřela veřejnosti.

Dojmy umocnilo vystoupení chrámového sboru pod vedením regenschori Karla Chudého, jehož podíl obnovení sboru ocenil sám farář Jiří Mára. Z chóru mimo jiné zaznělo Ave Maria nebo Andante J.S.Bacha a v další části také zpívaná májová pobožnost.

Při prohlídce kostela a po mnoha letech otevřené hrobky Lützowových členka farní rady Božena Lakmayerová, která se podílela na přípravách i průběhu akce, podotkla: „Jsem ráda, že se kostely otvírají, protože někteří lidé se jindy tak trochu stydí sem přijít," řekla.

I Miroslav Berger považuje za důležité otevřít kostely veřejnosti: „Dříve byly kostely otevřeny běžně, kdokoliv mohl přijít se pomodlit nebo se jen podívat, spočinout. Bohužel doba je taková, že musí být zavřeny a to je špatné. Takže alespoň takto jednou za rok je to určitě potřebná věc a jak je vidět, zájem veřejnosti to potvrzuje."

Odhalená historie

Z historických faktů, které během výkladu v kostele Miroslav Berger uvedl, patří k nejzajímavějšímu: Kostel sv. Barbory byl postaven v roce 1697 a je nestarší architektonickou památkou ve Vamberku.
Postavil ho tehdejší majitel panství Jan Adam Záruba z Hostiřan, jehož manželka byla Barbora, a proto je zasvěcen patronce havířů a dělostřelců. Je čistě barokní s původní výzdobou. Na přilehlém starém hřbitově se mimo jiné nachází hrobka rodiny pražského nakladatele Vilímka, rodem z Vamberka, nebo loutkáře Kopeckého, která tady má dva hroby.

Manželé František a Anna Lützowovi, do jejichž hrobky se mohli zájemci podívat, byli od roku 1861 majiteli zdejšího velkostatku. František byl šlechtic, historik a diplomat, velký propagátor českých dějin a literatury v Anglii a ve Spojených státech.

Promítání i zpěv

Vamberk však nebyl jediným místem v okrese, kde se svatostánky otevřely. Hned dvě místa byla večer zpřístupněna i v Rychnově nad Kněžnou, kde se do organizace akce zapojilo i město.

Nejprve mohli návštěvníci zabrousit do kaple Proměnění Těla Páně. Tady program zahajovali žáci rychnovské „lidušky". Nejprve vystoupil flétnový soubor I Flauti Matti a poté následovali malí houslisté ze souboru Orecchie Piccole. „Program, který soubory nacvičily, byl velmi pestrý a návštěvníci si domů odnášeli určitě nevšední zážitek. Zmíním se také o manželech Kozákových, jejichž hudební vyprávění pomocí zpěvu a klavíru bylo nezapomenutelné," říká hlavní organizátor Lukáš Evanič. O velkolepý závěr se postaral Rychnovský chrámový sbor.

Komu se nechtělo odejít domů, mohl se vydat ještě na jedno zajímavé místo, a to do kostela svatého Havla. „Zde nám zazpíval písničkář Jirka Hurych z Lanškrouna, konal se Misijní jarmark Papežských Misijních Děl, kde lidé svým dobrovolným příspěvkem mohli podpořit dobrou věc, promítali jsme dokument o životech bohoslovců v Zambii, nechyběla komentovaná prohlídka kostela a o závěr se postaralo duo The Maps and Exis, které zahrálo a zazpívalo skladby jinak v kostele neslyšené," popsal celý večer Lukáš Evanič.

Lákadlem se stala i možnost navštívit zvonici a slyšet, jak zní zvon z roku 1545 vyrobený Václavem Konvářem z Hradce nad Labem.

Autor: Redakce, Silvie Špryňarová

27.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otevření nového useku D11 u Hradce Králové
AKTUALIZOVÁNO
17

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka
7

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Rychnovsko - Nejvyšší okresní fotbalová soutěž pokračovala o víkendu zápasy druhého kola.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Dobruška /FOTO/ - Milovníci zlatavého moku měli o víkendu jasno, kam vyrazit za orosenou sklenicí. V sobotu své brány již posedmé otevřel dobrušský pivovar Rampušák, který pro návštěvníky připravil jak komentovanou prohlídku, tak i bohatý kulturní program orámovaný ochutnávkou pivního speciálu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení