VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo 'nakrmí' vesnice? Někde dotace kraje, jinde Vietnamci

Východní Čechy, Pardubicko - Kraj rozdělí mezi venkovské prodejny téměř 1,7 milionu korun.

11.4.2017
SDÍLEJ:

Kdo nakrmí vesnice? Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Pardubický kraj dává každým rokem více peněz na podporu vesnických prodejen potravin. Letos vyčlenil ze svého rozpočtu 1,687 milionu korun. Tato suma by měla být rozdělena mezi 44 obcí.

Z programu je možné získat dotaci ve výši 50 procent ročních nákladů, maximálně však 100 tisíc korun. Uznatelné jsou výdaje na elektrickou energii, otop, vodu a také vybavení prodejny klimatizací či mrazákem. „V našem kraji řešíme problémy malých prodejen již od roku 2008," uvedl hejtman Martin Netolický.

O podporu mohou požádat obce s maximálně 500 obyvateli a za určitých podmínek i obce, města či svazky obcí pro obchod ve své místní části. Na začátku programu, v roce 2009 kraj podpořil provoz obchodů 454 000 korunami, letos už rozdělí více než trojnásobek.

„Nejedná se o podporu žádného velkého řetězce," uvedl krajský radní Václav Kroutil. Záleží také na tom, jak mají obce prodejny pronajaté. „Většinou jsou v jejich majetku a zaměstnávají prodavačku nebo prodejnu pronajímají soukromníkovi. Příspěvek je také určen pro zásobování pojízdnou prodejnou," dodal radní Václav Kroutil.

Zásobování základními potravinami v obcích na Pardubicku v posledních letech stále častěji zajišťují vietnamští obchodníci. Ve Starém Mateřově provozují prodejnu přímo v budově obecního úřadu. „Dříve měl tento prostor v nájmu místní občan a tvrdil, že obchod už nemůže dál udržet. Vietnamcům se zde naštěstí docela daří a jak bude v obci díky nové výstavbě přibývat obyvatel, bude se situace určitě ještě zlepšovat," uvedl starosta Pavel Sehnoutek.

Vietnamci provozují prodejnu potravin i v nedalekém Čepí, mají tam pronajatý soukromý objekt, kde dříve podnikala místní obyvatelka. „Sortiment se rozšířil, nabízejí nejen základní potraviny, ale i drogerii, otevřeno je sedm dní v týdnu, od rána do večera. Lidé jsou, myslím, spokojeni," uvedla starostka Čepí Zuzana Dvořáková. Starostka sice měla připravený záložní plán a vytipované obecní prostory, kde by bylo možné prodejnu zřídit, aby místní o základní potraviny nepřišli, ale díky Vietnamcům se situace vyřešila bez dalších nákladů pro obec.

Autor: Pavlína Roztočilová

11.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zelí už kvasí v bazénu. Úroda je mimořádná

Zdravá lahůdka: Zelí už kvasí v bazénu

Kafe a cigárko v šestidílném seriálu
3

Novinka: Kafe a cigárko v šestidílném seriálu

Vražda zavřela pověstný bar. Čeká Levín nová kapitola slávy?

Královéhradecko, Nová Paka - Manželský pár obviněný z vraždy u Lázní Bělohradu byl úzce spjatý s problematickým podnikem v Nové Pace. Čekají restauraci lepší zítřky?

Lyže pro Horskou službu vyrábějí v žacléřské fabrice

Královéhradecko, Žacléř /FOTO, VIDEO/ - Horští záchranáři z celé republiky budou mít ve výbavě lyže ze žacléřské fabriky, která ročně vyrobí šest tisíc párů vlastní značky a k tomu ještě dva tisíce snowboardů.

Policisté naháněli „chytrou horákyni“ na letišti. Podvodnice jim neunikla

Královéhradecko - Výlet ve Skotsku za peníze, ke kterým přišla podvodem, neskončil pro šestačtyřicetiletou ženu z Hradecka zrovna příjemně. U dveří jejího domu na ni totiž čekala kriminálka, která ji odvedla rovnou do vazby. Policisté přitom ženu chtěli zadržet už na letišti, ale podařilo se jí jim proklouznout.

Vítězství na Pražském jaru znamená splněný sen

Dobruška /ROZHOVOR/ - Na housle hraje od svých čtyř let a v květnu tohoto roku dosáhla zatím svého největšího úspěchu, když zvítězila v mezinárodní houslové soutěži Pražské jaro. Jmenuje se Olga Šroubková a právě pro ni bezesporu platí ona, takřka "ďábelská" kombinace - mladá, krásná, nadaná a úspěšná. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení