VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsou státní maturity objektivnější zkouškou než dřív?

FRANTIŠEK KINSKÝmajitel Nového zámku v Kostelci nad OrlicíVyjádřit se k fenoménu statní maturity v krátké odpovědi vyhrazené porotci snad ani nejde. A vůbec. Co je to objektivnější zkouška dospělosti? Byly snad dřívější zkoušky neobjektivní? Ne, nebyly, jen si je každá škola přizpůsobila úrovni systému vzdělání, který se domnívala poskytovat nebo opravdu poskytovala. Minulý rok jsme se státními maturitami začali, a vypsány byly ve dvou úrovních. Těžší a lehčí. A byl problém. Letos máme jednu, jejíž úroveň je taková, že ani její úspěšné absolvování nezapočítají vysoké školy jako bonus při přijímacích zkouškách. Nechci se rozepisovat o tom, jaké to bylo, když jsem maturoval sám. Na rozumy tu teď máme CERMAT. A ten už studentům a pedagogům chystá od roku 2015 další změny. A co to bude stát? Raději ani nevědět! A že se opisuje a trochu podvádí? To se určitě dělalo vždycky. Školy, aby byly dobře hodnoceny, chtějí mít co nejvíc úspěšných absolventů. Pak je podvádění tak trochu odrazem morálky ve společnosti. „Přece to dělaj ty nahoře, tak proč ne já?" A jsem přesvědčen, že když jsem maturoval já, dělo se to taky, jen to tehdy nebyla ihned další super senzace pro noviny.Verdikt: NE

18.5.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

JIŘÍ VÁCLAVÍK
vyšetřovatel rychnovských hasičů
O objektivnosti státní maturity nejsem úplně přesvědčen. Dle mého názoru nelze například dost dobře  srovnávat znalosti studentů gymnázií a odborných škol nebo učilišť. Velké výhrady mám i k jakési degradaci maturantů a přemíře novodobých vysokoškoláků. Vysoká škola byla dříve výsadou několika málo šikovných a schopných jedinců, a tak to mělo i zůstat. Kolem sebe vidím, že nám začínají chybět odborníci na kvalitní černé řemeslo. K podezření na opisování nebo podvádění na dvanácti školách se nedokáži vyjádřit, protože k této problematice nemám dostatek podkladů a informací.
Verdikt: SPÍŠE NE

YVONA BŮŽKOVÁ
ředitelka SŠZE a SOU CHKT Kostelec nad Orlicí
Dnešní otázky v sobě nesou určitý paradox. Jsou-li současné maturity objektivnější než dřív, jak je potom možné, že ve dvanácti školách došlo k tomu, že studenti opisovali a podváděli, a že jim to bylo umožněno ať už nedbalostí zadávajícího učitele nebo v důsledku úmyslu pomoci žákům a potažmo škole k lepším výsledkům? A byl-li to úmysl, co bylo jeho příčinou? Vlastní iniciativa, nebo tichá dohoda ve škole vedená snahou zaujmout lepší pozici v tolik médii oblíbených žebříčcích škol a vylepšit tak svůj obraz v očích potenciálních uchazečů o studium? Objektivitu mají mimo jiné zaručit externí hodnotitelé didaktických testů a písemných prací z cizích jazyků, ale jak je vidět, systém maturit nedává záruku, že objektivní hodnotitelé budou hodnotit objektivně získaná data. Možná stará maturita nebyla objektivnější. Písemnou práci z češtiny opravoval češtinář, který se vás čtyři roky snažil naučit, jak se taková slohová práce píše a u ústní maturitní zkoušky vás zkoušel kantor, který vám čtyři roky říkal odpovědi na otázky, které vám potom kladl. Jak mohl být objektivní? Mohl a je stále, protože hodnocení není nic jiného než subjektivní názor na objektivní skutečnost, kterou zároveň posuzují další členové komise, a shody bylo a je nutné dosáhnout.
Verdikt: SPÍŠE NE

Porotci se spíše kloní k názoru, že státní maturita příliš k objektivitě nepřispěla.

Autor: Silvie Špryňarová

18.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení