VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak pečovat o llidi trpící demencí: Nepřesvědčujte, nehádejte se!

Nová Paka – Nepřesvědčujte, nerozmlouvejte a nehádejte se.. a další zásady komunikace s člověkem trpícím demencí .

18.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Ačkoliv člověk trpící demencí postupně ztrácí schopnost s druhými lidmi mluvit normálně a s narůstající dezorientací má tendenci uzavírat se do svého světa, nikdy nenastane situace, kdy by přestal komunikovat úplně. Co tedy poradit vám, kteří o takového člověka pečujete?

Vzhledem k pocitům ohrožení a úzkosti, které lidé s demencí zažívají, je určitě důležité při každém kontaktu s nimi navodit pocit bezpečí a jistoty. Nejenom tím, že jim umožníte být v místě, v poloze, případně při vykonávání činností, které jsou jim příjemné, ale také vaším vlastním naladěním. Pokud jste tedy rozčílení, tak v tomto stavu se určitě s vaším blízkým nebavte, protože vaše agrese u něj vyvolá zase jenom agresi. Základem porozumění je vždy umět dobře naslouchat a pro lidi s demencí to platí obzvláště. Naslouchejte jim, abyste zjistili, jaké výrazy používají, jakým slovům rozumí, na co a jak reagují.

Naslouchejte také všem jejich pohybům, pohledům, zvukům, všemu, čím vám říkají, jak se cítí, co potřebují. Když něco říkáte, doprovázejte to gesty, náznaky činností. Pokud vám váš blízký nerozuměl, zkuste to samé říci jednodušeji, nebo jinak, ale určitě na něj nekřičte znovu tu stejnou větu. Chvalte, nekritizujte, mějte na paměti, že vaším cílem je většinou přimět vašeho blízkého, aby něco (ne)dělal. Neptejte se takovým způsobem, který nutí vašeho blízkého příliš přemýšlet či činit nějaké rozhodnutí. Často chce váš blízký udělat něco nevhodného, či dokonce nemožného. Nerozmlouvejte mu to, je to jeho realita, klidně s ním na dané téma chvíli hovořte, jako by se jednalo o něco naprosto pochopitelného.

Potom se jeho pozornost pokuste nasměřovat k věcem, které podniknout lze. Také o své pravdě se ho nesnažte přesvědčit – o tom, že někteří lidé již zemřeli, o tom, že dneska už nikdo nepřijde. Přesvědčováním, nátlakem, vašeho blízkého jenom více zmatete a způsobíte mu smutek. A nezapomeňte, že komunikovat lze také jinými způsoby, třeba pomocí hudby, anebo dotyku, který často dokáže zprostředkovat mnohem více pocitů, než mnoho slov. Ale i zde platí, dělejte jenom to, o čem víte, že je vašemu blízkému příjemné.

Dovětek
Milí čtenáři. Tímto článkem končíme naši dva a půl roku trvající rubriku, ve které jsme se vám snažili zprostředkovat rady a tipy, které by vám mohly pomoci při péči o blízké. Velice nás tato možnost těšila, a proto děkujeme i Jičínskému deníku za prostor, který rubrice věnoval. Všichni, kteří se o někoho staráte, máte náš veliký respekt a obdiv.

I bez naší rubriky vám jsme kdykoliv připraveni poradit a pomoci. Nebojte se nás kontaktovat. Kontaktní údaje, články zveřejněné v této rubrice a další užitečné informace naleznete na www.zbb.cz.    Olga Banýrová

Autor: Redakce

18.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení