VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Imigranti si z nás udělali tranzitní kraj

Východní Čechy - V Pardubickém kraji už letos chytili víc nelegálů než za celý loňský rok. Utíkají celé rodiny  

11.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK/AP

Železniční koridor přes Pardubice do Prahy je stále více zaslíben nejen pašerákům drog, ale i utečencům z východních zemí na Západ.

Při jedné z posledních kontrol ve vlaku cizinečtí policisté odchytili celou devítičlennou rodinu z kosova. Se třemi dospělými mělo namířeno do Německa i šest dětí. V Maďarsku požádali o azyl, ale nevyčkali na konečné rozhodnutí a dál pokračovali na západ. Bylo s nimi zahájeno řízení, v rámci něhož budou vráceni do země, kde si o azyl požádali. Tedy do Maďarska.

Podobných případů jsou ale v poslední době desítky a stále jich přibývá.

„Jen během prvních dvou měsíců letošního roku jsme zjistili 39 osob, které nelegálně pobývaly na územní České republiky, přičemž za celý loňský rok to bylo 36 osob. Nejčastěji se jedná o občany Kosova, dále Sýrie, Afghánistánu, Ukrajiny, Vietnamu, Kamerunu, Konga, ale i Slovenska," uvedla pardubická krajská policejní mluvčí Jitka Vavřinová.

Nárůst počtu nelegálů zaznamenali i v Královéhradeckém kraji, i když zde ne tak výrazný. Tady chytili nejvíc Ukrajinců a Libyjců. „Od počátku roku jsme zajistili 29 cizinců neoprávněně pobývajících na území ČR," uvedla za hradecký kraj tamní policejní mluvčí Iva Kormošová.

Co „nelegály" k emigraci vede? Vůbec nejčastěji jde o ekonomické migranty z Kosova. Ti se přes srbsko-maďarskou hranici a následně buď přes Rakousko či Slovensko a Česko chtějí dostat do Německa. Jedná se o jednotlivce i celé rodiny s dětmi.

„Další skupinou jsou osoby, které prchají z území zasažených válečnými konflikty, jako například Sýrie, Afghánistánu, Iráku, Libye. Někteří mají již v evropských státech své krajany a snaží se tam migrovat a usídlit. Míří hlavně do Francie, Německa, případně skandinávských zemí, kde mají štědrý sociální systém. Většinou tito migranti vstupují do Evropské unie z Turecka přes Bulharsko a dále vede jejich cesta přes Rumunsko, Maďarsko, Slovensko a Česko nebo vstupují přes Řecko, Makedonii, Srbsko a pokračují přes Maďarsko, Slovensko a Česko," dodala Vavřinová.

Při jedné vlakové kontrole policisté odhalili i dva Aghánce, kteří se vydávali za nezletilce mladší 15 let, aby unikli přísnější legislativě. Byli přitom plnoletí a jednomu z nich bylo dokonce 30 let pryč!

Autor: Kamil Dubský

11.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eliška zamířila do Tanzanie loni.

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení