„V létě obvykle vyrážím na dva hudební festivaly. Ušetřím si na ně z brigády," prozrazuje Barbora Krištůfová z Rychnova nad Kněžnou.
Ačkoli se žádná větší akce tohoto druhu nekoná přímo v rychnovském okrese, v nedalekém okolí je na výběr.

„Chystám se na hradecký Rock for People a před týdnem jsem byla na žambereckém Jam Rocku," popisuje.
Peněz za lístek i občerstvení jí líto není. „Na větší z festivalů, ten hradecký, si beru necelé tři tisíce. Lístek jsem si koupila včas a v akci, takže mě vyšel na osm set. Za několik dní zábavy a řady kapel to není moc," myslí si.

Chtějí pohodlí

Pobyt na hudební akci, večery strávené tancem a zábavou a spaní ve stanu bere jako malou dovolenou.

„Jedu s partou kamarádů. Je nás okolo patnácti. S sebou si bereme altánek, židličky – zkrátka chceme mít pohodlí," říká.
Zato Karolínu Myšákovou z rychnovska by na festival nedostal nikdo a kdyby, tak jen přes den.

„Pár takových akcí jsem navštívila, ale vadí mi, kolik je na nich lidí – dělají nepořádek. Jednou nám dokonce vykradli stan," poznamenává rozhořčeně. Nejvíc jí však vadí cena. Není prý ochotná dát za lístek někdy i kolem dvou tisíc korun.

„Pití a jídlo je na festivalu také předražené. Není to zábava pro normální lidi," prozrazuje svůj názor.

Příznivec festivalů třiadvacetiletý Lukáš Nejedlý, který vyrazí i na pět festivalů za léto, s ní však nesouhlasí.

„Kdybych měl vyrazit na samostatné koncerty skupin, které na festivalech hrají, nedoplatil bych se a nebylo by to možné ani časově," tvrdí.
Podle něj je důležité začít lístek shánět včas a nekupovat ho na poslední chvíli. Občerstvení se však zdá v posledních letech předražené i jemu.

Je to relax

„Festivaly jsou možná trochu dražší, ale zase mají neopakovatelnou atmosféru. Když se vydaří počasí a člověk na ně jede s dobrou partou, je to perfektní relax," prohlašuje mladík, který si na čtyřdenní festival bere kolem čtyř tisíc.

„Šetřím na to celý rok. Radši jedu za hudbou a zábavou než k moři či na hory," vysvětluje. Utracených peněz prý nikdy nelitoval.