VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudba skladatele Radima Drejsla znovu ožila

Dobruška – „Byl to člověk s ohromným nadáním, velkou vizí a světlem," odpověděl na otázku, jaký byl Radim Drejsl, dlouholetý člen České filharmonie Jaroslav Šaroun, těsně po slavnostním koncertě v Dobrušce, na němž sedmého dubna hrál jeho znovuobjevené skladby.

9.4.2013
SDÍLEJ:

NEDĚLNÍ KONCERT připomenul skladby dobrušského skladatele. Tato akce je jednou z celého cyklu věnovanému Radimu Drejslovi.Foto: Foto: D. Ehlová

Tatínek tohoto klavíristy byl Drejslův kamarád a on sám ho také několikrát zažil.


Dobruška si svého rodáka, hudebního skladatele a muzikanta připomíná právě v těchto dnech proto, že v měsíci dubnu uplyne nejen 90 let od Drejslova narození, ale bohužel i 60 let od jeho předčasného odchodu.


Radim Drejsl byl nepopiratelně výborný muzikant, hudebník a umělec. Hudba vyplňovala každý jeho den – když nehrál, tak komponoval, dirigoval nebo organizoval vystoupení.


Ke svému talentu však přidal navíc obrovskou píli, cílevědomost a vytrvalost, které se osudem dostat nedají. A toto všechno se přetavilo do 150 skladeb, od tanečních a sborových písní, přes scénickou hudbu, balady až po koncertní a orchestrální skladby, které za velmi krátký čas svého tvůrčího života zkomponoval.


Renomé Radima Drejsla v pozdějších letech poškodila jeho angažovanost i to, že byl v době, kdy žil, prezentován jako vzor mladého pokrokového umělce.
Jak zdůraznila moderátorka večera Lucie Peterková: „Je otázkou, zda by byl jeho osud jiný, kdyby -jako spousta dalších – neuvěřil v poválečné euforii myšlenkám socialismu a komunismu."


Členové spolku Dobrušská klasika se však negativními hodnoceními nedali odradit a rozhodli se Drejslovu tvorbu zmapovat. Po téměř čtyřech letech pátrání ji v roce skladatelových výročí předkládají odborné i laické hudební veřejnosti doslova na stříbrném podnose.


A tak díky nim a zejména díky Stanislavu Kupkovi mohl být uspořádán slavnostní koncert, na němž zazněly čtyři z deseti nejhodnotnějších skladeb Radima Drejsla – Sonatina pro flétnu a klavír, Sonatina pro fagot a klavír, soubor písní Krajiny dětství a Dechový quintet ve skvělém provedení Jaroslava Šarouna (klavír), Zuzany Bandurové (flétna), Václava Vonáška (fagot), Michiyo Keiko (zpěv) a Belfiato quintetu.


Znovuobjevené hudební bohatství


Hudba Radima Drejsla po mnoha desítkách let opět ožívá, a tak Stanislav Kupka může být spokojen: „Máme velkou radost, že se začíná hrát. Jeho Symfonie pro smyčce zazněla nedávno v podání Pražské komorní filharmonie, což je špičkové těleso. Drejslova hudba se tedy znovu začíná hrát a dostávat do povědomí a my věříme i tomu, že umělci, kteří vystoupili na slavnostním koncertu, budou skladby, které nastudovali, hrát i při dalších příležitostech," zdůraznil.


Vzpomínkový večer na jednu z nejvýraznějších osobností české hudební scény přelomu minulého století je součástí třídílného cyklu s názvem Hudební tradice regionu, který v Dobrušce v dubnu probíhá.


Vedle výstavy v malém sále Společenského centra – Kino 70 je na stejné téma připravena konference, jež se uskuteční 17. dubna. Radimu Drejslovi se bude věnovat pedagog a muzikolog Jaromír Havlík.


Hudební tradice a osobnosti dobrušského regionu přiblíží dalších šest referátů. Nebude mezi nimi chybět např. referát Stanislava Bohadla o Františku Vladislavu Hekovi (předloha k Jiráskovu F. L. Věkovi) jako hudebníkovi, jehož přínos hudbě je někdy v kontextu obrozeneckých aktivit poněkud potlačován.
Velmi podstatné je i to, že všechny příspěvky budou zpřístupněny v elektronické podobě spolu s nahrávkou skladeb autorů z tohoto regionu.

Autor: Redakce

9.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení