VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrad daruje marockému králi brokáty z broumovské Veby

Královéhradecko, Broumov /FOTOGALERIE/ – Na křižovatkách od Náchoda až po Broumov hlídkovali od rána policisté, policejní psovod prohledával příkopy v okolí textilních závodů Veba v Broumově-Olivětíně. Právě sem ve čtvrtek o půl dvanácté dorazil prezident Miloš Zeman.

18.4.2014
SDÍLEJ:

V Broumově se prezident setkal se zástupci města, diskutoval s lidmi na náměstí a prohlédl si broumovský klášter.Foto: DENÍK/Ondřej Littera

Celý čtvrteční program své třídenní návštěvy kraje věnoval Broumovu.

Prezidenta přivítal Josef Novák, generální ředitel jedné z nejúspěšnějších českých textilek. „Návštěva Veby bude určitě pro pana prezidenta signálem, že klišé o textilu jako úpadkovém odvětví, které nemá budoucnost, není pravdivé. Veba patří mezi podnikatelskou elitu v České republice," řekl krátce předtím Josef Novák.

Vedení Veby prezidentovi představilo činnost textilky, která prosperuje především díky vývozu brokátů do Afriky. Miloš Zeman se na deset minut také sešel se zaměstnanci společnosti. Na nádvoří areálu jich na něj čekalo několik desítek.

„Říkal jsem panu generálnímu řediteli, že do poloviny roku přijede na státní návštěvu do České republiky marocký král a marocká královna a prezident republiky nemá udělat jenom to, že si podnik prohlédne, srdečně pozdraví zaměstnance a odjede. Takže jsme se s panem generálním ředitelem dohodli, že si u vás Pražský hrad objedná, zdůrazňuji objedná, za tržní cenu brokát pro krále a královnu," prozradil prezident.

Po návštěvě závodu zamířila kolona limuzín na broumovskou radnici. Mezitím se na náměstí za doprovodu dechové hudby shromažďovaly desítky lidí. Když prezident dorazil, bylo jich tu přes šest set. Přítomní hlavu státu vítali bouřlivým potleskem a shromáždili se co nejblíže pódiu. Miloš Zeman jim mával. Následovalo přivítání starostou Milanem Kotrncem.

Pochvaloval si účast

Prezident si pochvaloval, že přišlo tolik lidí, byť je pracovní den.„Když mě vítají na pódiu starostové nejrůznějších měst, tak mají připravený v lepším případě papír o jedné stránce, v horším případě o třech stránkách, a to dlouze čtou, takže o to méně je času na diskuzi s občany, kvůli které jsem sem přijel. Ale co je nejhorší, oni většinou začínají ze 13., 14. století a hlasitě deklamují, co vše krásného udělali naši předci. Pane starosto, blahopřeji, vy jste to neudělal, dokonce ani papír jste neměl, za to vám děkuji," řekl prezident.

Následovala diskuze s občany. První se přihlásil Miloslav Hladík, bývalý strojvedoucí. Upozornil, že v nedalekém Meziměstí bývalo přestavěné depo, ze kterého se však během dvaceti let stala ruina. „…zrušili dílny, kam se jezdily opravovat nabourané lokomotivy… Nejezdily do Trutnova nebo do Hradce, jezdily do Meziměstí…," Stěžoval si, že co šlo, to se odvezlo a prodalo, další věci se rozkradly. A když tam byl ředitel drah, tak prý řekl, jak se to bude krásně prodávat. „Prosím vás, budete mluvit v květnu na vládě, tak jim řekněte, ať s těmi penězi, které nevydělávají, které vydělávají obyčejní lidi, a pak na daních je vrací do státní pokladny, aby s nimi šetrně zacházeli. Děkuji vám," prosil muž.

Prezident Zeman začal odpovídat v souvislosti s Vebou: „Kdyby tam v čele nebyl schopný generální ředitel, tak vám tady stojí ruina s vytlučenými okny, bude tam průvan, nebude tam práce a tu ruinu si samozřejmě nikdo nekoupí." Dále zkritizoval někdejšího šéfa Českých drah a jeho výši odměn, připomněl i příliš časté výměny ministrů, kteří mají železnici v gesci. „Ministři dopravy se u nás střídají jako figurky na orloji," poznamenal prezident. A na problém depa nakonec slíbil upozornit. „Nechám si od pana hejtmana připravit stručný jednostránkový podklad, čím více tam toho je, tím to je zbytečnější, a při setkání s ministrem dopravy vám veřejně slibuji, že ho na tuto věc upozorním," řekl.

Prezident Zeman také uvedl, že když jsou lidé nespokojení, měli by to dávat najevo aktivně a volit schopné lidi. „Nejhorší je sedět lhostejně doma nebo nadávat u piva v hospodě," řekl.

Z náměstí se odebral do kláštera. Zde mu převor benediktinských opatství v Praze-Břevnově a v Broumově Prokop Siostrzonek  ukázal cennosti ze sbírek. Klášter si však nemohl prohlédnout celý, neboť prochází opravami.

Autor: Pavel Bednář

18.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení