VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festival přispívá na opravy kostelů

Broumovsko - Pozoruhodné venkovské stavby barokní architektury, kostely architektů Dientzenhoferů rozeseté po celém Broumovsku, čekají po desetiletích chátrání a nezájmu na své znovuobjevení a na tolik potřebné rekonstrukce, které by je zachovaly pro další generace.

30.6.2016
SDÍLEJ:

Čtvrtý koncert festivalu v Martínkovicích - vystoupení Julie Svěcené.Foto: Jaroslav Winter

Jedním ze zdrojů, který na opravy přispívá, je hudební festival „Za poklady Broumovska".

Jeho 11. ročník bude zahájen už tuto sobotu 2. července v 18.00 hodin v otovickém kostele sv. Barbory vystoupením stipendistů Akademie komorní hudby a nadace Villa Musica.

Letní hudební cyklus opět nabídne desítku podvečerních koncertů renomovaných českých i zahraničních interpretů v unikátních broumovských kostelích.

Vstupné na tento koncert i všechny ostatní koncerty je dobrovolné. Výtěžek pomůže kostelům, ve kterých se koncerty konají.

Podle faráře broumovské farnosti Martina Lanžiho by přivítali, kdyby lidé mohli být štědřejší. „Pokud by se loňský výtěžek rozpočítal na jednotlivé návštěvníky, pak každý dobrovolně přispěl šedesáti korunami," konstatoval farář.

„Dobrovolné vstupné je velkým bonusem koncertů. Vůbec si nevybavuji, že by bylo možné během léta kdekoli jinde v republice slyšet všechna ta špičková jména za podobných podmínek. I proto si myslím, že lidé k festivalu získali svůj vztah a kostely jsou v době festivalu plné. Těší mě, že festival přispívá regionu a obohacuje ho v letních měsících o zajímavý program," říká dramaturgyně festivalu Tereza Kramplová.

„Poklady" budou letos lákat například na koncert světově proslulého hornisty a skladatele Kerryho Turnera, který vystoupí 13. srpna ve vižňovském kostele sv. Anny, spolu s pianistkou Janou Goliášovou. Silný hudební zážitek slibuje i vystoupení jednoho z nejnadanějších českých varhaníků Aleše Bárty, jenž předvede své umění 30. července v martínkovickém kostele sv. Jiří a Martina, dále koncert špičkového komorního souboru Bennewitzovo kvarteto, který se uskuteční 16. července ve vernéřovickém kostele sv. Michaela, nebo koncert jazzového hudebníka Karla Růžičky. Ten zakončí festival spolu s Kühnovým smíšeným sborem v sobotu 3. září v klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově.

Součástí letošního ročníku jsou také doprovodné mezinárodní Letní hornové a flétnové kurzy, které se uskuteční ve dnech od 8. do 13. srpna v broumovském benediktinském klášteře pod vedením lektorů Kerryho Turnera, Zuzany Rzounkové, Petra Hernycha a Marty Korduljak. Určeny jsou studentům ZUŠek či konzervatoří, bez omezení věku.

„V roce 2012 jsme hráli v Broumově se členy pražského dechového souboru Lignum Quintet na hudebním festivalu Za poklady Broumovska. Součástí festivalu byla i každoroční hudební dílna pro děti a mládež, kde jsme byli lektory. Kouzelné prostředí skal, velký zájem dětí a rodičů a skvělá atmosféra nás velmi překvapily a potěšily. Tehdy v mé hlavě vznikl nápad uspořádat v Broumově hudební kurzy pro ty, kteří již na nástroje hrají a chtějí se pod odborným vedením zdokonalit," komentuje vznik hudebních kurzů jejich lektorka, pedagožka a hudebnice Zuzana Rzounková.

Festival letos podpořili významné firmy a podnikatelé, Královéhradecký kraj, Královéhradecká diecéze a místní farnosti, město Broumov, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Region Broumovsko a Státní fond kultury ČR.

„Letošní 11. ročník festivalu je pro mne spjat s poselstvím o síle spolupráce. Za celým projektem totiž stojí součinnost správců kostelů, v nichž festival probíhá, a místních měst a obcí, které ho podporují stejně jako celá řada místních firem. V kruhu podporovatelů jsou i krajské a národní instituce zaměřené na kulturu a také další sponzoři, kterým nejsou živá kultura ani historické dědictví lhostejné," říká Jan Školník a ještě dodává: „Takto široká spolupráce není vždy snadná, hledají se průniky možných řešení, což vyžaduje velký nadhled a velkorysost od všech zúčastněných. Ale výsledek stojí za to," doplnil Jan Školník z Agentury pro rozvoj Broumovska, která festival od roku 2008 pořádá. První dva ročníky festivalu pořádal v letech 2006 a 2007 Dobrovolný svazek obcí Broumovsko. (jim,ost)

Autor: Redakce

30.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zelí už kvasí v bazénu. Úroda je mimořádná

Zdravá lahůdka: Zelí už kvasí v bazénu

Kafe a cigárko v šestidílném seriálu
3

Novinka: Kafe a cigárko v šestidílném seriálu

Vražda zavřela pověstný bar. Čeká Levín nová kapitola slávy?

Královéhradecko, Nová Paka - Manželský pár obviněný z vraždy u Lázní Bělohradu byl úzce spjatý s problematickým podnikem v Nové Pace. Čekají restauraci lepší zítřky?

Lyže pro Horskou službu vyrábějí v žacléřské fabrice

Královéhradecko, Žacléř /FOTO, VIDEO/ - Horští záchranáři z celé republiky budou mít ve výbavě lyže ze žacléřské fabriky, která ročně vyrobí šest tisíc párů vlastní značky a k tomu ještě dva tisíce snowboardů.

Policisté naháněli „chytrou horákyni“ na letišti. Podvodnice jim neunikla

Královéhradecko - Výlet ve Skotsku za peníze, ke kterým přišla podvodem, neskončil pro šestačtyřicetiletou ženu z Hradecka zrovna příjemně. U dveří jejího domu na ni totiž čekala kriminálka, která ji odvedla rovnou do vazby. Policisté přitom ženu chtěli zadržet už na letišti, ale podařilo se jí jim proklouznout.

Vítězství na Pražském jaru znamená splněný sen

Dobruška /ROZHOVOR/ - Na housle hraje od svých čtyř let a v květnu tohoto roku dosáhla zatím svého největšího úspěchu, když zvítězila v mezinárodní houslové soutěži Pražské jaro. Jmenuje se Olga Šroubková a právě pro ni bezesporu platí ona, takřka "ďábelská" kombinace - mladá, krásná, nadaná a úspěšná. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení