VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Dvanáctka“ v Opočně zmizela. Ale kam?

Rychnovsko - Dnes je na řadě čp. 11, s ním přichází i malá záhada Trčkova náměstí. Po čp. 11 následuje dům čp. 13, dvanáctka chybí. Zlomovým je v tomto případě rok 1906, kdy byly zbourány domy čp. 11 a 12, na jejich místě byla postavena škola, která dostala číslo 11. Vraťme se teď do doby, kdy ještě oba stály a dělila je od sebe úzká ulička.

21.12.2013
SDÍLEJ:

KRESBA DOBRUŠSKÉHO RODÁKA Aloise Beera z roku 1888 ukazuje řadu domů označených čísly popisnými, a tak tu snadno najdeme č. 11 i č. 12. Kresba se shoduje s kronikou, podle níž byly v radnici (čp. 11) dva ústavy – záložna a spořitelna.Foto: LK

Oba domy jsou jmenovány v kronice v souvislosti s požárem v r. 1803. Z textu víme, že v čp. 11 byla radnice, v níž byla bytem Anna Paroubková, dvanáctka je jmenována jako dům Infeldův.

Dům čp. 11 tedy sloužil jako radnice, zároveň se tu i bydlelo. Obyvatele jmenují matriky a další dokumenty z 19. století, většinou se jednalo o zaměstnance soudu či města. Doklady o živnostech nacházíme v kronice, často se jedná o heslovité texty. R. 1856: „Výčep v radnici měl najatý V. Černý." Roku 1862 vznikla záložna: „Záložna, ačkoliv spolková, pokládána zprvu za ústav obecní a umístěna byla v radnici." R.

1868: „V zimě musil Sokol cvičiti v hostinské místnosti v městské radnici." V roce 1876 zahájila v Opočně činnost městská spořitelna: „Úřední místnost pro spořitelnu byla v městské radnici." A tak se zdá, že do radnice se kromě úřadoven a bytů vešla záložna, spořitelna a výčep, což je vcelku sympatická kombinace. Podle kroniky byla záložna z radnice vypovězena v roce 1894.

A co dům čp. 12? Věřte nevěřte, opět hospoda. U jedné oslavy v roce 1887 kronika uvádí, že hostina byla v hostinci č. 12 na Malém náměstí. Díky matrikám a dalším dokumentům známe i jména hostinských. Jan Efenberg (zemřel r. 1876 ve věku 65 let) a Josef Holub (narozen 1841). Jméno posledního hostinského nacházíme na mapě z roku 1900. Čp. 12 je na ní označeno jako hostinec u Potočků. Velké změny, které přinesl rok 1906, nás čekají příště - v posledním díle našeho putování po opočenských domech.

Dana Marková

Autor: Redakce

21.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic
4

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Ilustrační foto

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Domašín - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči ze Solnice byli v úterý v odpoledních hodinách přivoláni ke střetu osobního vozidla s motocyklem.

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala nová sezona krajské fotbalové I. B třídy – skupina B.

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení