VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dokáže podle vás nový papež nasměrovat církev blíž k moderní společnosti?

Rychnovsko - Ptali jsme se víkendové poroty…

16.3.2013
SDÍLEJ:

Papež FrantišekFoto: čtk

YVONA BŮŽKOVÁ
ředitelka SŠZE a SOU CHKT Kostelec n. O.

Cítím v dnešní otázce trochu rozpor. Kombinace církev a moderní společnost mi připadá poněkud paradoxní. Co je vůbec moderní společnost, co očekává současný moderní člověk od církve a může vůbec církev naplnit jeho očekávání a může člověk, který celý život prožil v přísné víře, znát současnou moderní společnost a její očekávání? Není postava papeže jen symbol pro věřící, který ani nemá příliš velkou možnost ovlivňovat dění v církvi natož pak ve společnosti? Kladu si tyto otázky jako člověk žijící v převážně ateistické společnosti, možná by bylo lepší zeptat se někoho, někde, kde mají k církvi blíž.
Verdikt: NEVÍ

JIŘÍ 
VÁCLAVÍK
vyšetřovatel hasičů

Moderní společnost podle mne nastane až v okamžiku, kdy se lidé přestanou zaobírat výhradně sami sebou nebo hmotnými statky a budou k sobě lidštější a ohleduplnější. Je mi vcelku jedno, jestli tím hnacím motorem bude církev či jiná instituce, ale rád bych se těchto časů dožil. Názory nového papeže neznám. Určitě bych uvítal, kdyby byl nejvyšší představitel církve osvícený, reformátorský a méně ortodoxní.
Verdikt: NEVÍ


FRANTIŠEK KINSKÝ
majitel zámku v Kostelci nad Orlicí

O tom zda nový Svatý otec František povede církev blíže k moderní společnosti nemám ani zdání. Musíme si nejprve položit otázku, co je to moderní společnost? Je to společnost, věřících v 21 století? Nebo je to sekulární společnost 21 století, která je ve věcech víry rozkolísaná, hledá a neví? Pro každého je představa o vedení římskokatolické církve blíže k moderní společnosti, určitě zcela rozdílná. Jsou ale tradice a zákony víry, které jsou nepřekročitelné pro nikoho, ani radikálního papeže. Některé z požadavků reformistů, určitě splněny nebudou, o dalších se budou vést učené disputace za přítomnosti teologů a kolegia vybraných církevních otců. Určitě se něco měnit bude, pokud to čas papeži Františkovi dovolí, za každého pontifikátu dochází ke změnám, ale jaké budou si nedovolím ani odhadnout.
Verdikt: NEVÍ

VĚRA 
ZAŇKOVÁ
vedoucí knihovny Častolovice

Na tuto otázku je dost těžká odpověď. To opravdu nedokážu odhadnout, ale vzhledem k jeho věku žádné zásadní moderní změny neočekávám.
Verdikt: SPÍŠE NE

Tentokrát porota nedospěla k jasnému verdiktu.

Autor: Redakce

16.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení