„Nabídka hotelů a penzionů se stále rozšiřuje. Nezahrnuje pouze Orlické hory, ale i Podorlicko," vysvětluje.

Podle jeho bratra, Tomáše Prouzy z deštenského informačního centra, si karta hosta pomalu nachází své příznivce. Nyní je k dostání měsíc.

„Vyplatí se každému. I člověku, který nechce v regionu strávit noc. Ten si ji však oproti ubytovanému musí koupit," poznamenává.

Její cena je 150 korun pro dospělého a 120 korun pro dítě a každý dostane k nákupu zdarma jízdu lanovkou a vyražení pamětní mince.

„To jsou aktivity v hodnotě 110 korun. Dále však lze na kartu čerpat slevy. Ty se liší podle typu smlouvy, některé dosahují až sto procent. Zájemci všechny informace najdou na internetových stránkách Orlické karty," vysvětluje Petr Prouza.

Takže i bez bodů z ubytování, které si turisté mění za aktivity zdarma, návštěvníci hor a podhůří ušetří.

Do projektu se podle Petra Prouzy může zapojit jakýkoli poskytovatel služeb či ubytování v regionu. „Stačí, když se ozve," vzkazuje jeden z „otců" karty.

Nabídka ji láká

S podobnými projekty se setkala i turistka Naďa Horáková z Kladna. „Jezdíme s manželem rádi po českých horách. Nabízejí však jen slevové karty," popisuje.

Možnost získat služby zdarma by ji prý mohla do Orlických hor přilákat. „Získat za ubytování body a ty pak vyměnit za služby je skvělý nápad. Čím déle se člověk zdrží, tím více bodů získá a více si užije a pozná region," říká.

Právě to je jedním z cílů karty – přilákat nové turisty. „Dále jim chceme nabídnout portfolio služeb, aby věděli, kam vyrazit a nemuseli tápat," vysvětluje Tomáš Prouza.

Kartu návštěvník získá zdarma přímo u poskytovatele ubytování, zakoupením v některém z infocenter či ke smlouvě s jednou pojišťovnou.

„Na základě naší spolupráce dostanou někteří klienti této pojišťovny k podpisu smlouvy Orlickou kartu zdarma. Celkem čeká na deset tisíc lidí," dodává Petr Prouza.