VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cyklostezka do Kuksu opět čeká nápor turistů

Královéhradecko, Kuks - Labská stezka v úseku z Hradce Králové do Kuksu i letos čeká nápor statisíců turistů. Loni se na ni od ledna do konce září vydalo více než 400 tisíc lidí, v tomto roce by číslo mělo být podobné.

28.5.2017
SDÍLEJ:

Cyklisté na stezce mezi Hradcem Králové a Kuksem.Foto: archiv Deníku

Trasa, která byla otevřena před čtyřmi lety, je stále v dobrém stavu, a to i na svém nejvytíženějším úseku kolem Věkoš.

„Cyklostezka zatím žádné velké opravy nepotřebovala. Jedinou výjimkou byla oprava povrchu kousek před Kuksem, ale to bylo v rámci záruky, takže nás to nic nestálo," řekl Deníku starosta Smiřic Luboš Tuzar, předseda správní rady společnosti Královéhradecká labská o.p.s., která má cyklostezku na starosti.

Trasa dlouhá šestadvacet kilometrů podle jeho slov v současné době vyžaduje jen běžnou údržbu, například opravu vodorovného značení, protože piktogramy na vozovce vydrží pouze dva roky, nebo sekání trávy a zametání cesty. „Tento týden jsme sekali trávu mezi Jaroměří a Kuksem," řekl Luboš Tuzar.

Provoz na trase monitoruje trojice sčítačů umístěných ve Věkoších, Smiřicích a v Kuksu.

Průměrná útrata: 713 Kč za den

Loni se uskutečnilo rozsáhlé dotazníkové šetření na české části Labské stezky, tedy v Královéhradeckém, Středočeském a Ústeckém kraji. Průzkum ukázal, že prozatím převažují jednodenní návštěvníci, kteří tvoří kolem 60 procent, a že asi dvě pětiny návštěvníků přijíždějí v páru. „Průměrná útrata na stezce činí 713 Kč na osobu a den, což při využití dat z automatického monitoringu provozu na stezce generuje roční ekonomický přínos české části Labské stezky ve výši 70 miliónů Kč," uvedli autoři výzkumu Cykloturistika v ČR.

Zatímco v roce 2013, kdy byl na cyklostezce zahájen provoz, po ní projelo kolem 200 tisíc návštěvníků, o rok později to bylo už o 30 tisíc více. Loni sčítače, které zaznamenávají průjezdy cyklistů nebo průchody pěších, na stezce od ledna do září zaznamenaly 400 900 lidí.

„Nejvytíženější byl úsek kolem lokality Věkoše, kde je v tomto období zaznamenáno 180 100 průjezdů. Až do Kuksu dojelo po stezce podle měření asi 86 600 tisíc lidí," uvedl web Green-ways.cz.

STEZKA PŘINÁŠÍ UŽITEKI PODNIKATELŮM

Stezku využívají v převážné většině cyklisté, ale vydávají se po ní i pěší a lidé na in-line bruslích. Sčítače na Labské stezce se ani jeden den nezastaví. „Lidé ji navštěvují i v zimě. Když na podzim opadne listí ze stromů, zameteme je, aby cesta byla volná," uvedl Luboš Tuzar.

Obliba trasy a velký počet návštěvníků přináší i podnikatelské příležitosti. Například ve Smiřicích od otevření stezky přibyla v její blízkosti tři zařízení rychlého občerstvení a jedna kavárna.

NA HRADUBICKOU SE STÁLE ČEKÁ

Labská stezka patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším říčním stezkám v Evropě. Jejím cílem je provést cykloturisty od pramene Labe v Krkonoších přes krajská města a České středohoří do Českého i Saského Švýcarska a říčních niv středního Německa.

V Královéhradeckém kraji se její první součástí stala 4,5 km dlouhá cyklostezka podél Labe v Hostinném, která byla otevřena v červnu roku 2009. O čtyři roky později byl dokončen úsek Hradec Králové – Kuks, na který má navázat dlouhé roky připravovaná Hradubická cyklostezka z Hradce do Pardubic. Letos v únoru byla podána žádost o stavební povolení včetně projektové dokumentace na úsek Hradec – Vysoká nad Labem. Zatím mohou lidé využít jen oblíbenou cyklo-stezku z Rábů pod Kunětickou horou do Pardubic.

Autor: Redakce

28.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení