VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cvičení prověřilo složky integrovaného záchranného systému

Hradec Králové - Záchranáři, hasiči a policisté si vyzkoušeli spolupráci při řešení simulované dopravní nehody na novém úseku dálnice D11 u Hradce Králové.

8.8.2017
SDÍLEJ:

Prověřovací cvičení složek integrovaného záchranného systému na dálnici D11 u Hradce Králové.Foto: Královéhradecký kraj

Královéhradečtí hasiči, zdravotníci a policisté v pondělí kolem půl čtvrté odpoledne prověřili svou připravenost a akceschopnost při společném cvičení, které se uskutečnilo na 87. kilometru nového (dosud veřejnosti neotevřeného) úseku dálnice D11 v městské části Hradec Králové - Plačice.

Jednalo se o cvičení v prověřovacím režimu, což znamená, že zasahující síly a prostředky nebyly o cvičení předem informovány a na místo byly povolány jako k jakékoliv jiné „ostré“ události. Příjezd všech cvičících složek, které jsou vybaveny zvláštním světelným a zvukovým výstražným zařízením tak například byl za použití těchto zařízení, a to v reálním čase od nahlášení mimořádné události. Také veškeré činnosti na místě byly prováděny prakticky, stav zraněných byl simulován reálně, stejně tak jako jejich záchrana a následná doprava do fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Předkladateli návrhu cvičení byli krajští ředitelé základních složek integrovaného záchranného systému a ředitel fakultní nemocnice Hradec Králové a schvalovatelem byl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, který se mimo jiných prověřovacího cvičení sám osobně zúčastnil.

Dvě převrácená auta, 12 zraněných

Námět cvičení byl následující: na zmíněném úseku dálnice došlo k vážné dopravní nehodě dvou osobních automobilů. V důsledku nehody došlo k poškození a převrácení obou vozidel. Celkem dvanáct osob utrpělo různě závažná zranění. Náhodnými svědky byla událost oznámena na krajské operační a informační středisko hasičů a odsud následně na ostatní operační střediska složek integrovaného záchranného systému. Vyrozuměn byl také hejtman Královéhradeckého kraje, primátor města Hradce Králové a řídící důstojník Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje. U události zasahovalo dohromady více než třicet hasičů, zdravotníků a policistů.

Jednotka profesionálních hasičů z nedaleké požární stanice Hradec Králové - Pražská, která na místo dorazila jako první, provedla průzkum a neprodleně zahájila záchranné a likvidační práce. Další přivolané síly a prostředky byly postupně zařazovány k probíhajícím činnostem. Přítomní členové zdravotnické záchranné služby zajistili přednemocniční neodkladnou péči zraněným osobám a jejich transport do nejbližšího zdravotnického zařízení. Cvičení se zúčastnila také letecká záchranná služba s vrtulníkem.

Prověřili komunikaci i spolupráci

Policisté České republiky a městští policisté v rámci cvičení prověřili vzájemnou komunikaci a spolupráci s ostatními složkami. Hlavní úkoly policie spočívaly v zajištění místa události zejména po linii dopravní policie, která zajišťovala uzavření dálnice, odklon dopravy a s tím související náhradní trasy. V případě reálné potřeby by rovněž řešila také doprovod vozidel zdravotnické záchranné služby do zdravotnických zařízení. Úkolem policie bylo rovněž zahájit následné šetření v rámci zjištění příčin dopravní nehody.

Cílem cvičení bylo mimo jiné prověřit systém vyrozumění složek integrovaného záchranného systému, jejich připravenost, akceschopnost a koordinaci při mimořádné události většího rozsahu a také organizaci dopravy a příjmu zraněných osob v královéhradecké fakultní nemocnici s prověřením takzvaného traumatologického plánu.

Výsledky cvičení byly uspokojivé. Veřejnost se může spolehnout na to, že také na novém úseku dálnice D11, jehož zprovoznění je plánované již na 21. srpna, budou složky integrovaného záchranného systému i dotčené orgány státní správy a samosprávy na řešení mimořádných událostí připravené, a že jejich spolupráce bude efektivní a pomoc účinná.

Ondřej Sezima

Autor: Redakce

8.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení