VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyři světy spojené tancem, hudbou a zpěvem

Dobruška – „Dobruška má výsadu být městem, jež nabízí „azyl" těm nejlepším folklorním souborům z celého světa, které i letos přijíždějí do České republiky na 59. ročník Mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci," řekla na úvod druhého ročníku dobrušské přehlídky její moderátorka Bára Bártová.

22.8.2013
SDÍLEJ:

Česky nemluví, přesto se dorozuměli. Stačil jim tanec.Foto: Pavel Štěpán

Druhý ročník Mezinárodní folklorní přehlídky se stejně jako vloni uskutečnil díky spolupráci Ivy Ceprové, hlavní postavy festivalu v Červeném Kostelci a Petra Tojnara, starosty Dobrušky, kteří také členy tří souborů ze tří kontinentů ve městě F. L. Věka přivítali.

Umění bez bariér

A pak už patřilo pódium tanečníkům, hudebníkům a zpěvákům, kteří beze zbytku naplnili slova vedoucí indonéského souboru Melisy, pronesená krátce po příjezdu do města: „Myslím si, že tanec je výborný dorozumívací prostředek, protože umění nezná žádné jazykové bariéry."

Dobrušští diváci jejich umění a vystoupením opravdu rozuměli, často je odměňovali potleskem a někteří neváhali si s tanečníky vyzkoušet své vlastní pohybové vlohy přímo na scéně.

Z Jižní Ameriky dorazila venezuelská skupina SOL LARANSE Y SU GENTE založená v roce 1997. Tanečníci z Venezuely zdařile oživují a udržují tradice oblasti Lara – jejich vystoupení jsou plná zvuků domorodých kultur, ale nechybí ani hudba s africkými a evropskými kořeny. První tanec provedený „pod dohledem" sošky bůžka byl demonstrací duchovního základu každého umění.

Z největší dálky, hlavního města Indonésie Jakarty, přijel soubor AMERTHA BHAVANI SENI GERAK BUDAYA, který byl založen při Ekonomické fakultě a sdružuje studenty, snažící se udržet a propagovat tradice, písně a tance indonéského venkova. Drobní Indonésané zaujali nejen bohatě zdobenými, na každé ze dvou vystoupení jinými kostýmy, ale také skupinou hudebníků, kteří nejen doprovázeli tanečníky, ale na bubny, bubínky a podobné nástroje zahráli i samostatné skladby.
Mačetová show

I mexický studentský folklorní soubor GRUPO EDUCATIVO DEL VALLEl, založený v roce 1988 se  představil ve skvěle sladěných až exoticky barevných kostýmech zejména dam, pánská část upoutala pravými mexickými sombrery, dokonale plnícími význam názvu, jež je odvozen od španělského slova „sombra", což v překladu znamená stín.

Během prvního vystoupení leckomu z diváků naskakovala husí kůže při „číslech" s mačetami – stačilo jedno škrtnutí o kůži a na nohavici jednoho z tanečníků se objevily krůpěje krve. Při závěrečném tanci celé přehlídky pak všichni Mexičané excelovali nesmírně dynamickým projevem, z něhož navíc čišela přirozenost a touha rozdávat radost.

Dobrušku tedy potěšili tanečníci z Venezuely, Indonésie a Mexika, tím ale 20. srpna odpoledne výčet cizích národností na náměstí F. L. Věka zdaleka nekončil. Spolu s místními se skvěle bavilo také 63 účastníků kurzu bohemistiky, kteří dorazili z 30 zemí celého světa a celý měsíc se ve Studijním středisku UK učili základům češtiny.

A jaké byly ohlasy? „Nádhera, nic podobného jsme v životě neviděli," říkali s nadšením ti, kterým první ročník přehlídky unikl. Ti, kteří přišli podruhé, naopak konstatovali: „Každé vystoupení bylo opět jiné, moc jsme si to užili a už se těšíme na příští rok."

„Tanec je výborný dorozumívací prostředek"

Bezprostředně poté, co přijal soubor z Indonésie starosta Dobrušky Petr Tojnar v reprezentačních prostorách radnice, se podělila o své dojmy Melisa – vedoucí skupiny AMERTHA BHAVANI SENI GERAK BUDAYA a studentka Ekonomické fakulty Indonéské university.  Doplňovala ji ještě Lucia, která částečně rozumí a mluví česky, protože čtyři roky žila v Praze, kde pracoval její otec.

Kolik zemí jste s tancem navštívila?
Melisa: V zahraničí vystupuji úplně poprvé, nikde jinde jsem s tancem nebyla.

Jaké jsou první dojmy?
Je tu trochu zima (směje se). Všechno se nám tady moc líbí, hlavně publikum se nám zdá velmi vřelé a přátelské.

Na co jste se k nám nejvíc těšili?
Známe jenom Prahu, která je skutečně krásná.

Co jste o naší zemi věděli, znáte nějakého sportovce, umělce nebo jinou osobnost?
Lucia: Z osobností znám Karla Gotta.

Chutná vám česká kuchyně?
Máme rádi české knedlíky a guláš.

Co všechno vás při pobytu v naší zemi čeká?
Vystupovali jsme už v Šumperku, dnes zatančíme v Dobrušce a pak nás čeká festival v Červeném Kostelci.

Jak dlouho tancujete. Myslíte si, že i tancem se dá v cizí zemi dorozumět?
Melisa: Tancuji od roku 2004. Myslím si, že je to výborný dorozumívací prostředek, protože umění nezná žádné jazykové bariéry.

Dana Ehlová

Autor: Redakce

22.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení