VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cizince padesátka na silnicích nezajímá. Nemusí

Královéhradecko, Královédvorsko - Trpí. Přestože si lidé a radnice pochvalují účinnost průjezdových radarů, které v Kocbeřích a Choustníkově Hradišti hlídají rychlost, je jim to nyní k ničemu. Přes obce už od března vede osmiměsíční objížďka nákladní dopravy z Náchoda. A cizinci tu často nemají potřebu dodržovat nejvyšší povolenou rychlost.

19.7.2017 AKTUALIZOVÁNO 20.7.2017
SDÍLEJ:

Průjezdné radary na trase do Krkonoš.Foto: Deník/ Michal Fanta

„Se zahraničními řidiči tu pociťujeme velký problém. Radary je vůbec nezajímají, nerespektují je. Stát od nich navíc neumí vybírat pokuty,“ potvrzuje Eva Rezková, starostka Kocbeří. Také Jaroslav Hloušek, místostarosta ze sousedního Choustníkova Hradiště ji přizvukuje. „Doprava se u nás během let, kdy je tu radar, zpomalila. Ale co teď předvádí Rumuni nebo Ukrajinci, kteří jsou schopní se na měřidlech i předjíždět, to je opravdu nevídané,“ říká Hloušek.

Pokuty čeští úředníci od cizinců zpětně nevybírají. Systém je neumí dohledat v mezinárodní databázi. Oběma představitelům obcí z Královédvorska vadí i malá přítomnost policie.

V meziročním srovnání počet rychlostních přestupků na Trutnovsku stále klesá. Zatímco v prvních pěti měsících loňského roku evidovala policie více než 10 tisíc přestupků, letos to bylo o 2 tisíce méně. Paradoxně s tím však právě prohřešky cizinců dvojnásobně stouply.

OBJÍŽĎKA I TURISTÉ

„Více než polovinu všech přestupků zaznamenaných při úsekovém měření rychlosti spáchají řidiči ve vozidlech s cizí státní registrační značkou,“ potvrdila mluvčí královéhradecké radnice Miroslava Kameníková. „Nárůst během února a března je možné vysvětlit zvýšeným množstvím zahraničních turistů, kteří projíždějí do Krkonoš. Nárůst od dubna souvisí s tím, že přes Kocbeře a Choustníkovo Hradiště vede objízdná trasa pro kamionovou dopravu kvůli opravě silnice v Náchodě,“ dodala Kameníková. Právě radnice ve Dvoře Králové průjezdové radary ve městě i okolních obcích spravuje. Celkem má na starosti osm úseků.

K vybírání mezinárodních pokut přitom vybízí i Evropská unie. Směrnice, kterou vydala, je od roku 2014 součástí tuzemského zákona o silničním provozu.

MINISTR PŘIZNAL CHYBU

Ministerstvo dopravy ale dosud systém, z něhož by informace bylo možné získat, nedokázalo zprovoznit. Úřady se v současnosti nedozví, komu patří registrační značka pokutovaného. Řidiči ve vozidlech s cizí státní registrační značkou jsou tak v České republice v oblasti stacionárních radarů prakticky nepostižitelní.

Chybu přiznal na nedávném sezení s občany Kocbeří také ministr dopravy Dan Ťok. „Problém vnímáme. Urychleně se ho snažíme vyřešit,“ přislíbil.

Podle starostů by situaci přitom alespoň částečně vyřešila častější přítomnost policie v jejich obcích.

„Nemyslím si, že by kontroly u nás byly adekvátní. Pozornost policistů v našich vesnicích má být větší,“ říká Jaroslav Hloušek z Choustníkova Hradiště. Potvrdil také, že po instalaci radarů návštěvnost policie celkově klesla.

Vyjádření Policie České republiky:

„S vyjádřením starostů k nízké účasti policistů v obcích Kocbeře a Choustníkovo Hradiště nemohu souhlasit,“ předeslal vedoucí Dopravní policie Královéhradeckého kraje Petr Dušek. „Provádíme kontroly vozidel ve všech obcích od Náchoda přes Trutnov až do Jaroměře. Ze statistik i z výkonu policistů vyplývá, že všude je naopak v současné době zvýšený dohled nad dopravní situací, včetně zmíněných obcí. Poměrové radary tam dublujeme, a to našimi radary umístěnými ve vozidlech v civilním provedení. To může evokovat pocit, že na místě nejsme,“ reagoval šéf dopravní policie. Zároveň pro přehlednost situace upozornil, že i v obcích, kde jsou umístěné poměrové radary, může hnát zahraniční řidiče k odpovědnosti právě policie. Pokud spáchají jakýkoliv přestupek a policisté je zastaví, musí složit předepsanou kauci. „Ta bývá někdy až v částkách kolem sta tisíc korun. Je to záruka, že se řidič musí dostavit ke správnímu řízení a nebo může být právě sumou z kauce uhrazena později vystavená pokuta. Často se stává, že řidiči nemají peníze u sebe, takže jim buď zadržíme osvědčení o registraci vozidla nebo dostanou na kola botičku do doby, než kauci složí. Mnohdy je doprovázíme pro peníze až k bankomatu. A někdy mohou kvůli přestupku stát na místě třeba i dva až tři dny, než jim pošlou finanční prostředky z domova,“ řekl Petr Dušek a doplnil, že za loňský rok policisté v Královéhradeckém kraji uložili zahraničním řidičům 258 kaucí.

Autor: Jaroslav Pich, Jana Mudrová

19.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dálnice D11 - ilustrační foto.
AKTUALIZUJEME

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka
7

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Rychnovsko - Nejvyšší okresní fotbalová soutěž pokračovala o víkendu zápasy druhého kola.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Dobruška /FOTO/ - Milovníci zlatavého moku měli o víkendu jasno, kam vyrazit za orosenou sklenicí. V sobotu své brány již posedmé otevřel dobrušský pivovar Rampušák, který pro návštěvníky připravil jak komentovanou prohlídku, tak i bohatý kulturní program orámovaný ochutnávkou pivního speciálu.

Okresní „osmička“ před startem sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartuje o víkendu fotbalová I. B třída – skupina B. Rychnovsko bude reprezentovat osm týmů. Před podzimním výkopem přinášíme informace z jejich táborů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení