Voňavé bochníky tak pocházely z klasické trouby. „Je to taková maličká kamufláž. Upekly jsme je s kolegyněmi, avšak podle tradičních receptů," smála se Marie Červinková, jedna ze zakládajících členů sdružení. Teď přijde na řadu výuka a za rok by už slavnosti mohly být i s bochníky vonícími dřevem.


Náklady na stavbu se vyhouply přes 100 tisíc korun, avšak mohly být i mnohem vyšší. „Máme velké štěstí, že nám mnoho lidí pomohlo. A také tradice kamnářství je ve Vamberku stále živá, tudíž nám velice pomohl pan Bek, jenž je v tomto řemesle zběhlý," vysvětlil Robert Müller.


Peníze tak padly na materiál. Práce byla téměř zadarmo. „Také se nám podařilo získat dotaci 90 tisíc korun, za což jsme vděční," dodává.


Tím však novinky v hostinci nekončí. Kromě chlebové pece byla obnovena i kachlová kamna. „Jeden z pamětníků nám totiž nakreslil, jak vypadala a tak jsme se snažili o co nejvěrnější napodobení," poznamenal Robert Müller. Modré „kachláky" doplňuje i tradiční sporák a v komíně vznikla udírna.


„Chtěli jsme, aby všechno vypadalo dobově a dodávalo atmosféru hostinci, avšak i my musíme dodržet požární normy, tudíž to nebylo tak jednoduché, ale návštěvník nic nepozná," říká.


Sobotní odpoledne se pro hostinec stal symbolickým dnem i proto, že všechny nové stavby přišel požehnat farář Jiří Mára z Vamberka. I on si ještě pamatuje na dobu, kdy chléb voněl dřevem. „Vzpomínám si, že moje babička pekla v tradiční peci. Kromě chleba to byly i buchty a vždy byly mnohem lepší, než z trouby," říká.


Letos může být sdružení Má vlast spokojené. Podařilo se mu kromě zmíněných kamen a pece opravit další část střechy a celkem vložilo do obnovy 700 tisíc korun. „Jsou to peníze našich členů, něco od sponzorů a z dotací. Není to snadné, ale chceme stavbu obnovit," poznamenal Robert Müller.