Nesporné kvality

„Udělali jsme sběr veškerých dostupných materiálů a doporučili stavbu přidat na seznam chráněných kulturních památek," říká ředitel NPÚ v Josefově Jiří Balský. Nejvyšší hradecká budova má podle něj řadu nesporných kvalit.

„Architekt tohoto hotelu se například velmi dobře popasoval s konstrukcí, která je extrémně stabilní i když stojí na extrémně nestabilním podloží. Ocenili jsme i z části dochovaný původní interiérový mobiliář," vypočítá Jiří Balský a dodává, že Černigov svou kvalitou vybočuje mezi ostatními stavbami, které u nás vznikaly v sedmdesátých letech.

Krajský úřad má na celou věc jiný názor: „Krajský úřad Královéhradeckého kraje, konkrétně odbor regionálního rozvoje, grantů a dotací, oddělení kultury a památkové péče, ve svém vyjádření zaslaném ministerstvu kultury prohlášení hotelu Černigov za kulturní památku nedoporučil. Hlavním důvodem pro nás byla nižší míra hodnot dochovaných památkových interiérů," prozradila krajská mluvčí Martina Götzová.

Zbourat? Ano

Ministerstvo podněty pečlivě vyhodnotilo a došlo k závěru, že stavba není natolik hodnotná, aby se nemohla zbourat. „Ministerstvo kultury neshledalo důvody pro zahájení správního řízení ve věci prohlášení hotelu Černigov za kulturní památku," potvrdila mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Na základě posudků a osobní prohlídky objektu odbornými pracovníky došlo ministerstvo k závěru, že stavba značně trpí nedostatečně propracovanou vnitřní dispozicí s řadou zásadních vad – nelogických, rušivých či nevyužitých míst a nekvalitním řešením detailů.

Původní interiéry

„Hotel postrádá většinu původních interiérů, stávající byly přizpůsobeny novodobým požadavkům," dodává Simona Cigánková.

„Černigov bude nahrazen něčím výrazně lepším, ať už co do kvality samotné stavby i veřejného prostoru," přesvědčuje společnost CPI Property Group, které by případné uznání hotelu za kulturní památku značně zkomplikovalo plány. Na místě vznikne nový multifunkční komplex s čtyřhvězdičkovým hotelem Clarion s menší kapacitou, kancelářský objekt s kongresovým centrem a v přízemí ještě maloobchodní jednotky. „V důsledku rozhodnutí Ministerstva kultury nyní podle plánu budeme pokračovat v získání potřebných povolení, která povedou k samotné výstavbě," hovoří o záměrem developerské skupiny její tiskový mluvčí Jan Burian.

Účelové rozhodnutí

„Vyrozumění ministerstva kultury je pro nás zatím velmi čerstvé, musíme ho prozkoumat a rozhodnout se, jak budeme postupovat dál. Řada věcí je podle nás napsaná nepravdivě a účelově tak, aby nic nebránilo zahájení demolice," komentuje „rozsudek" architekt Jiří Zídka a dodává, že o konkrétních krocích zatím hovořit nechce, minimálně ale bude následovat diskuze se zúčastněnými osobami. „Naše prostředky jsou nyní velmi omezené, ještě se ale pokusíme bourání zvrátit."

Vybočuje, tvrdí o hotelu odborníci

Hotel Černigov v Hradci Králové.Hradec Králové - Kvalitní železobetonová konstrukce. Jedna z nesporných kvalit budovy naproti nádraží, kterou odborníci oceňují. „Hotel Černigov, projektovaný pod názvem Regina, byl postavený na přelomu 60. a 70. let podle návrhu významného hradeckého architekta Jana Zídky, v té době s odvážnou a dodnes moderní monolitickou konstrukcí, jejímž autorem byl neméně významný protagonista betonového stavitelství František Čížek," popisuje syn stavitele inženýr Pavel Čížek.

Budova hotelu podle něho svojí výraznou čistotou navazuje na architektonickou tradici předválečných let a dotváří urbanistickou kompozici velkoryse upraveného přednádražního prostoru Riegrova náměstí. „Vytváří úměrnou protiváhu nádražní památkově chráněné budově postavené v počátcích 30. let. Architekt Jiří Zídka došel k závěru, že rekonstrukce je možná a bude cenově daleko úspornější, než varianta jeho demolice a postavení nového hotelu, o dopadu ekologických a společenských aspektů ani nemluvě. Stávající objem plně pokrývá veškeré nároky objednatele. Nový kongresový sál je vázaný na hotel a zachovává prostor náměstí mezi nádražím a hotelem," doplňuje Čížek.

„Každá stavba ale vznikala v nějaké době a za nedořešenou minulost nelze vinit architekturu. V Hradci je jen několik málo solitérních staveb, které vybočují z dobové produkce. Jsou jimi třeba obchodní dům DON, pavilonová škola Bezručova, nedávno zcela předělaný hotel Alessandria a hotel Černigov," popisuje stavbu historik umění a architektury Ladislav Zikmund-Lender.

Kdo o hotelu Černigov rozhodoval?
Magistrát města Hradec Králové: Rozhodnutí ministerstva jsme dostaliMagistrát města Hradec Králové hotel Černigov neporučil uznat za kulturní památku. Primátor města Zdeněk Fink už dříve konstatoval, že Hradec má velký kongresový potenciál a nemá kongresový hotel, což je ostuda. „V demolici sice cítím jistou nostalgii, ale nevím, jak dlouho bychom se tu chtěli dívat na černá okna," podotkl Fink. „Ministerstvo kultury České republiky nám zaslalo na vědomí písemnost, v níž se uvádí, že nezahajuje správní řízení o prohlášení zmíněné nemovitosti za kulturní památku," potvrdila mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Národní památkový úřad Josefov: Oceňujeme konstrukci hoteluNárodní památkový ústav (NPÚ) ministerstvu kultury doporučil zařadit hotel Černigov na seznam chráněných kulturních památek. „Ministerstvo nás požádalo o posouzení návrhu a případně o jeho dopracování. Udělali jsme sběr veškerých dostupných materiálů," popisuje ředitel NPÚ v Josefově Jiří Balský, podle něhož posuzování hotelu nebylo vůbec jednoduchou záležitostí. „Památkové kvality vidíme tak zhruba na pomezí, doporučili jsme ji proto zhodnotit. Samozřejmě poslední slovo má vždy ministerstvo." V čem vidí NPÚ Josefov největší kvality hotelu? „Architekt se například velmi dobře popasoval s konstrukcí hotelu, která je extrémně stabilní i když stojí na extrémně nestabilním podloží. Ocenili jsme i z části dochovaný původní interiérový mobiliář," vypočítá Jiří Balský a dodává, že Černigov svou kvalitou vybočuje mezi stavbami, které u nás vznikaly 
v sedmdesátých letech. „Obecně se dá říct, že ve východočeském regionu moc kvalitních monumentálních staveb není. Černigov je jedna z mála svébytných budov z této doby, které jsou dosud používané. Kromě této stavby jsou to například ještě horské hotely v Krkonoších. V tomto smyslu tedy Černigov vybočuje z běžné stavební produkce."

Krajský úřad: Černigov má nižší míru hodnot památkových interiérůKrajský úřad Královéhradeckého kraje, konkrétně odbor regionálního rozvoje, grantů a dotací, oddělení kultury a památkové péče, ve svém vyjádření zaslaném Ministerstvu kultury prohlášení hotelu Černigov za kulturní památku nedoporučil. „Hlavním důvodem pro nás byla nižší míra hodnot dochovaných památkových interiérů," uvádí mluvčí kraje Martina Götzová. „Je ale třeba říct, že jsme pouze jedním z několika oslovených subjektů. Jednotlivé subjekty ve svých vyjádřeních konstatují, zda doporučují či nedoporučují prohlášení dané věci za kulturní památku. Mimo tato vyjádření je samozřejmě na Ministerstvu kultury, jaké další podklady si případně ještě opatří, a rovněž zcela v jeho kompetenci je pak to, zda řízení z moci úřední zahájí, či nezahájí," dodává mluvčí.

Ministerstvo kultury: Nekvalitní provedení detailů i rušivé prvkyMinisterstvo kultury neshledalo důvody pro zahájení správního řízení ve věci prohlášení hotelu Černigov za kulturní památku. Z několika důvodů:
• Při bližším pohledu západní strany budovy vynikne méně kvalitní provedení detailů s vysokým zastoupením unifikovaných stavebních prvků, způsobené dobovým omezením možností provádějícího týmu a nekvalitním řemeslným zpracováním.
• Ušlechtilý obklad fasády z bílého jugoslávského mramoru Maljat je doplněn obklady utilitárními profilovanými hliníkovými plechy a zcela běžnými čtvercovými osvětlovacími tělesy. Toto zcela nevhodné spojení zásadně narušuje celkové vyznění pohledu na fasádu celého objektu. Rušivým prvkem je rovněž použití týchž profilovaných hliníkových plechů jako obkladu nosných sloupů průčelí s hlavním vstupem a postranní fasády, do níž jsou umístěny původně reprezentativní prostory restaurace.
• Horizontální pásy oken východní fasády jsou sice ve všech podlažích vertikálně členěny dvěma pásy objemných lodžií, ale jejich ztvárnění budí rozpaky. První pruh lodžií je uzavřen plnou zdí, za níž je výtahová šachta se schodištěm. Lodžie je přístupná pouze dveřmi z hotelové chodby. Vznikl tak prostor bez jakéhokoli využití, který není zapojen do vnitřní dispozice hotelu a slouží patrně jen k větrání chodby.
• Podobnou vadou dispozičního řešení trpí i sousedící pás lodžií zasklených, u nichž bychom čekali využití například jako vyhlídky na město. Tyto atraktivní prosklené prostory však zřejmě slouží pouze jako chodba k obsluze servisních komor.