VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čekání na hrocha aneb Zoo se chce dále rozrůstat

Dvůr Králové - Přemysl Rabas načíná třetí rok v křesle ředitele královédvorské zoo. V rozhovoru pro Deník zhodnotil uplynulý rok a nastínil plány do budoucna.

5.1.2015
SDÍLEJ:

Přemysl Rabas v ZOO Dvůr KrálovéFoto: Archiv ZOO

Jak uplynulých dvanáct měsíců hodnotíte?
V mnoha ohledech jsou podmínky pro mou práci v této zoo lepší, než byly v mém bývalém působišti. Má předchůdkyně Dana Holečková vytvořila skvělý tým lidí. Za dobu, kdy řídila zoo, byla také vybudována kvalitní infrastruktura, zázemí pro zvířata, parkoviště, restaurace, hotel. To vše zvyšuje potenciál zoo a je to velká deviza do budoucna. Také se začala v mnohem větší míře vracet zvířata do přírody, a toho si obzvláště považuji. My jsme se v posledních dvou letech pokusili celou zoo více posunout do Afriky. Zvětšily se výběhy pro zvířata, přibyly nové druhy, děti se mohou vyřádit na báječném hřišti, dospělí ochutnat exotickou africkou kuchyni, nebo se seznámit s africkým uměním.

A co se nepovedlo?
Snad to, že se nám dosud nepodařilo zavést v zoo nový informační systém, tedy nové webové stránky, jmenovky zvířat či směrovky po zoo.

Jaké máte plány v tomto roce a na co se mohou návštěvníci těšit?
Nejen návštěvníci, ale i pracovníci zoo se těší, až příští měsíc dokončíme expozici pro hrabáče. Je to nádherné zvíře a do naší zoo beze sporu patří. V létě by se mělo návštěvníkům otevřít lví safari. To bude asi nejvýznamnější novinka posledních let. V druhé polovině roku by měla odletět do Afriky samička nosorožce černého Eliška. Na to se zase velmi těším já.

V zoo už třináct let není k vidění hroch. Uvidí jej návštěvníci v budoucích letech?
Má-li být naše zoo skutečně místem, které umožní návštěvníkům přičichnout k té pravé Africe, pak se to bez hrochů prostě neobejde. Když půjde vše podle našich představ, tak se hroši do zoo během dvou tří let vrátí.

Za poslední dobu si již návštěvníci zahrady zvykli na různé doprovodné akce, například Týden Duchů či Vánoční zoo. Připravujete ještě další, nebo jste s jejich počtem spokojen?
Mám rád tradice, a proto nehodláme rušit zmíněné podzimní a zimní akce. Snad budeme uvažovat o drobných úpravách tak, aby se například i do Vánoční zoo promítla Africká kultura. Nicméně si myslím, že svou pozornost musíme upřít především k akcím hlavní sezóny. Chceme navázat na letní africký festival, který jsme poprvé uspořádali v minulém roce a chtěli bychom z něj udělat tradici. Oblíbená komentovaná krmení zvířat doplníme například o předvádění zvířat v našem amfiteátru. Chceme také více zatraktivnit pro návštěvníka exotické bydlení v zoo.

Velkou neznámou pro další rok je i přežití nosorožce bílého severního. Jste spíše skeptik, či věříte, že se ho povede zachránit?
Václav Havel řekl, že naděje není víra v to, že něco dopadne dobře, ale je to jistota, že něco má smysl bez ohledu na to, jak to dopadne. Já jsem přesvědčen, že musíme udělat vše, co je v našich silách, protože příští generace nás budou právě v tomto ohledu posuzovat velmi přísně.

Jaká je pravděpodobnost, že se o nosorožci bílém severním nebude další generace učit jen z učebnic?
Při lednovém jednání v Keni expertní skupina vyhodnotí stávající situaci a bude vybírat takové postupy, které nám poskytnou větší pravděpodobnost úspěchu. V tomto směru je pro nás důležitá mezinárodní spolupráce. Například zoo v San Diegu, i díky nám, udržuje živé kultury z mnoha dávno mrtvých jedinců. To by mohlo v budoucnu hrát klíčovou roli, pokud by ostatní postupy selhaly.

Která zvířata bude chtít zahrada získat, či naopak navrátit zpět do přírody?
Pokud pominu již zmíněné hrochy, tak budeme usilovat o získání samce hrabáče, nebo dalších druhů hyen. Také bychom rádi chovali více afrických ryb. Pro návrat do přírody mají prioritu nosorožci černí, nebo antilopy koňské. K těm by mohly přibýt antilopy bongo a zebry Grévyho. Co ale považuji za neméně důležité je, neustále zkvalitňovat životní podmínky a prostor pro všechna naše zvířata.

Autor: Petr Vaňous

5.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení