VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Časy se změnily, společnost postižené vnímá jako součást“

Rychnov nad Kněžnou – Již dvě desetiletí nabízí v okresním městě Stacionář svatého Františka pomocnou ruku pro ty, kteří ji nejvíc potřebují. Patří mezi ně i senioři. Právě o nich i o dalších plánech charity se rozpovídala její ředitelka EVA ŠMÍDOVÁ.

9.10.2013
SDÍLEJ:

Eva ŠmídováFoto: Charita

Myslíte si, že by se v okrese hodil další domov důchodců. Proč?

Jsem toho názoru, že jeden domov, který je v Borohrádku, je na naši oblast málo. A v dalším, který funguje v Albrechticích, zase pobývají lidé s alzheimerovou chorobou. Některé obce to řeší tím, že vytvářejí domy s pečovatelskou službou. Myslím si, že dalším krokem by mohlo být založení domova důchodců 
– ideálně tak pro padesát lidí. Je to dobrá myšlenka a je škoda, že nebyla realizovaná. Možná jsme do toho málo viděli, možná se lidem zdálo, že doba, kdy bude seniorů přibývat, je nesmírně daleko.

Jak se podle vás za dobu, kdy pracujete  v tomto oboru, změnil přístup k seniorům a postiženým?

Je to různé. Co se týká mentálně postižených, tak vím, že kolegyně měly problém, když šly s dětmi na procházku. Někteří po nich pokřikovali, ať jdou někam pryč a podobně. Myslím si však, že se to během krátké doby změnilo a teď je veřejnost vnímá jako součást populace a to se dostalo do povědomí. Je to dílem i tím, že různé

organizace rozšířily své služby a postižení začali navštěvovat školy. Jsou mezi spolužáky v základních školách zařazení a začlenění. Jsem toho názoru, že je ostatní respektují a najdou se jistě i ti, kteří jim pomáhají.

A co se týká seniorů?

Mrzí mě, že jejich bezpečnost je špatná. Útočí na ně organizované gangy, které si vyhlédnou důchodce, vloudí se mu do domu,  okradou ho a ublíží mu. To jsou těžké věci a velmi se mi nelíbí.

Myslíte, že se tomu dá předejít?

Možná to bude výchovou v rodinách. Měli bychom našim dětem a vnoučatům vštěpovat úctu ke starším lidem a prarodičům. Měly by mít dobrý příklad v rodině. Když uvidí, že si jejich rodiče váží těch svých, vryje se jim to pod kůži a třeba si nedovolí provádět takové věci, jako když dobré  zázemí nemají. Nemůžeme se také spoléhat na to, že za nás bude všechno zachraňovat škola. Ano, škola pomáhá 
– budovat, upevňovat, vysvětlovat a radit, když se najde problém. Ale základ je v rodině a zázemí.

Jak charita pomáhá seniorům?

Nabízí týdenní stacionář a také odlehčovací služby. Ty pomáhají také jejich rodině. V dnešní době se totiž setkáváme s takzvanou „sendvičovou generací", kdy člověk pečuje o své staré rodiče a ještě pomáhá svým čerstvě dospělým dětem, které například studují. Díky odlehčené péči mohou skloubit péči o příbuzné s povinnostmi.

Má charita nějaké plány do budoucna, které by chtěla zrealizovat?

Pokud se nám to podaří, uvažujeme se skupinou dobrovolníků o založení mobilního hospicu. Zatím o tom přemýšlíme a záleží, zda se nám podaří najít cestu pro získání finančních prostředků. Není to vůbec jednoduché.

Pokud by někdo chtěl pomoci, jak se může zapojit?

Například dobrovolnickou činností. Ať už je to někdo ze seniorů, či mladší člověk.  Může k nám přijít a s klienty si povídat, číst jim, zahrát si s nimi karty a tak podobně. Mají z toho velkou radost a něco to pro ně znamená.


Autor: Barbora Zemanová

9.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení