VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Balíky nahradil toaletní papír

Rychnovsko – Diskutované rušení některých malých poboček České pošty se týká i několika obcí na Rychnovsku. Starostové o této hrozbě dobře vědí a svorně se jí brání. Zkušenost s přechodem na model franšízy přitom nijak katastrofická není.

22.3.2013
SDÍLEJ:

POŠTA JE SOUČÁST VESNICE a poskytuje jejím občanům celou řadu služeb, za kterými by jinak museli dojíždět do města. Vzdát se jí proto nikde nechtějí. Foto: Archiv Deníku

Problém to není nový, ale nyní nabral opět na aktuálnosti. „V letošním roce bylo pro jednání o změně formy poštovní obsluhy v rámci optimalizace poštovní sítě v okrese Rychnov nad Kněžnou vytipováno 6 poboček," potvrdila Marta Selicharová, tisková mluvčí České pošty.

Dodala také, že státní podnik již představitele vybraných obcí obeslal. Na základě dohody se Svazem měst a obcí z roku 2011 musí totiž o každé změně informovat s půlročním předstihem.

„V prosinci loňského roku jsem obdržela dopis o tom, že naše pošta byla vybrána ke změně formy obsluhy. Přestože se avizovala osobní návštěva, dodnes se nám nikdo neozval," uvedla Libuše Brandejsová, starostka Trnova.

Ta ujistila, že bude rozhodně proti jakékoliv změně ve fungování pošty. Stejně se k tomu staví i občané, kteří se s touto hrozbou nesetkali poprvé.

„Poštu bereme jako určitou součást vesnice. Nabízí služby pro občany, za nimiž by jinak museli dojíždět do města," uzavřela starostka s tím, že možnost zřízení takzvané franšízy si nedovede představit. Jinde než na obecním úřadě by to totiž nešlo a ani ten by to z kapacitních důvodů nezvládal.
Podobně se k této situaci staví i její kolegové.


Ne všude ale mají informace z první ruky. „Zatím jsem žádné oficiální vyjádření nedostal a ze zpráv, které prosakují do médií, jsem překvapen. Snaha zrušit naši poštu je nepochopitelná. Kdykoliv tam přijdu, je pobočka plná lidí," řekl Václav Dušek, starosta Černíkovic.

Jedna z místních občanek mu dává za pravdu. „Na poštu chodím hlavně pro balíčky, které si objednávám na internetu. Pokud by ji zrušili, určitě by to byla komplikace," zhodnotila asi čtyřicetiletá Marie.

Ani tady si totiž zřízení franšízy nedovedou představit. „Zaráží mne spíše to, že pošta si nechala utéct služby, jako je doručování balíků, což dnes dělá řada jiných subjektů. Raději teď prodává toaletní papír a jiné zboží, což není její poslání," uzavřel Václav Dušek.

Na vstřícnější postoj nenarazila pošta ani na jiných místech. „Zřízení výdejního místa jsem striktně odmítla. Podle mne by to nemělo vůbec žádný efekt a naopak by to přineslo řadu rizik v podobě možného porušení zákona," přidala svůj názor Martina Benešová, starostka Žďáru nad Orlicí.

Na Rychnovsku tak zatím funguje jediná franšíza. „Obec provozuje poštovní pobočku od loňského listopadu a nabízených služeb je možná ještě víc. Máme sice víc práce a něco doplácíme, ale lidé jsou spokojeni. Pokud by se o tom nemluvilo, nikdo by si změny ani nevšiml," ujistil Vojtěch Špinler, starosta Orlického Záhoří.

Jakákoli změna je ale možná jen v případě vzájemné dohody.

Jak jim škola zachránila poštu

Lhoty u Potštejna – Hrozbu uzavření pobočky České pošty ve Lhotách u Potštejna se podařilo odvrátit. Alespoň na nějaký čas. Zásluhu na tom má podle starosty obce hlavně existence devítileté základní školy.
Přesto se i tady ještě do dnešních dnů museli o svou poštu obávat. „Někdy po novém roce jsme dostali dopis, který naši poštu začleňoval mezi ty vytipované ke zrušení. Na základě toho jsem si domluvili se zástupci České pošty schůzku, které se uskutečnila uplynulou středu," řekl Jan Růžička, starosta Lhot u Potštejna, s tím, že podle jeho názoru by mělo být přinejmenším na jeden rok vyhráno.
Existuje prý totiž směrnice, podle níž by neměly být rušeny ty pošty, které se nacházejí v obcích s devítiletou základní školou. Fakt, že taková se nachází i ve Lhotách u Potštejna, pracovníkům České pošty asi unikl.
Na schůzce tak bylo dohodnuto, že přinejmenším jeden rok bude podoba poštovní pobočky ve Lhotách zachována. „Bylo dojednáno, že se k této otázce vrátíme až po parlamentních volbách, které se uskuteční v příštím roce. Je totiž nezpochybnitelné, že politická situace má na tento podnik silný vliv," uzavřel Jan Růžička.
Ten tak bude mít možnost tuto příznivou zprávu při nejbližší příležitosti oznámit svým spoluobčanům. Ti jsou přitom o tlacích na zrušení pošty informováni, protože takovýto návrh nepřišel rozhodně poprvé.

JAK TO VIDÍ SILVIE ŠPRYŇAROVÁ

Dva v jednom? Proč by ne. 
Věci by se zjednodušily

Dohoda. To je to klíčové slovo, které vedení České pošty zřejmě straší i ve snech. O snaze zrušit některé menší a prodělečné pobočky se mluví již hodnou dobu, avšak na jednostranný jednoduchý akt, kdy by pracovníci pošty vyvěsili cedulku na dveře s heslem zavřeno, zrušeno, si musí vedení úřadu nechat zajít chuť. A menším obcím se zrovna nechce vzdát služby, která je pro obyvatele poměrně důležitá. Co za tím stojí? Toť také zajímavá otázka. Zrušené pobočky by nezanikly nadobro, ale funkci poštmistrů by ve většině případech převzali právě sami úředníci. Ke své již tak nabité administrativě, by měli další práci navíc. Není tedy divu, že se jim do toho nechce. Avšak tahanice obou stran obyvatele vísek nijak nespasí a pro ně je jen podstatné, aby si měli kde vyzvednout důchod, podat balík nebo odeslat rekomando. A když to bude přímo obecní úřad? Pro ně tím líp, vždyť při jednom si zaplatí poplatek za odpad či psa.

Autor: Michal Friček

22.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení