VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlásiče požárů zmírní následky, zachrání i lidské životy

Rychnovsko - Od začátku měsíce platí nová vyhláška o technických podmínkách požární ochrany staveb.

3.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

„Vyhláška se týká staveb navrhovaných a zahajovaných po prvním červenci. Na stávající stavby se vztahuje jen její malá část, upravující užívání vybraných druhů staveb,“ uvedla Ivana Nohová z oddělení stavební prevence Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje.

Pokračovala, že požární bezpečnost staveb bylo třeba uvést do souladu nejen se stavebním právem, ale i s novými poznatky z terénu. „Dochází ke stále větším ztrátám na majetku, a co je horší, k velkým ztrátám na životech,“ zdůraznila Nohová.

Její slova potvrzují i samotní záchranáři. Podle Jiřího Václavíka, vyšetřovatele požárů Hasičského záchranného sboru Rychnov n. K. k mnohým požárům došlo naprosto zbytečně. Autonomní hlásič požáru by na nebezpečí upozornil včas a mnohým neštěstím se dalo předejít.

Zařízením autonomní detekce a signalizace požáru (autonomní hlásiče) musí být podle nové vyhlášky vybaveny rodinné domy, byty v bytovém domě, ubytovací zařízení a stavby sociální péče. „Hlásič v hodnotě okolo tří set korun může zejména ve spánku zachránit penězi nevyčíslitelný lidský život,“ upozornila Nohová.

Pokračovala, že přenosnými hasicími přístroji budou nově vybaveny prodejní stánky a rodinné domy. U těch se však o nový požadavek nejedná, protože i podle současně platných právních a technických předpisů musí být přenosný hasicí přístroj umístěn v garáži rodinného domu.

„Nově nemusí být oddělena garáž nebo přístřešek pro motorová vozidla požárně dělícími konstrukcemi s požárními dveřmi v rodinných domech a stavbách pro rodinnou rekreaci do plochy šesti set metrů čtverečních. Tím dojde ke snížení nákladů na stavbu a fakticky k úsporám stavebníka,“ informovala Ivana Nohová.

Vlastnosti a technické parametry zařízení pro detekci požáru nebo přenosných hasicích přístrojů určí projektant v projektové dokumentaci, která musí být zpracována na každou novou stavbu bez ohledu na její velikost a účel.

„Nový stavební zákon poprvé v historii stavebního práva podstatně upravil povinnosti stavebníka. Nikoliv správní úřad, ale stavebník je zodpovědný za řádnou přípravu a provádění stavby se zřetelem zejména na ochranu života a zdraví osob nebo zvířat, ochranu životního prostředí a majetku i šetrnost k sousedství. Tyto povinnosti má stavebník u všech staveb bez ohledu na to, zda vyžadují stavební povolení nebo ohlášení stavby, nebo u jiného obdobného záměru. Je tedy hlavně v jeho zájmu, aby požadované podmínky splnil a zařízení i stavbu po celou dobu její životnosti udržoval v náležitém technickém stavu,“ uzavřela Nohová z oddělení prevence HZS Královéhradeckého kraje.

Autor: Šárka Ehlová

3.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka

Albrechtice nad Orlicí - V pondělí dopoledne kolem desáté hodiny došlo na silnici z Albrechtic nad Orlicí do Borohrádku k nehodě osobního auta, které narazilo do mostku.

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Rychnovsko - Nejvyšší okresní fotbalová soutěž pokračovala o víkendu zápasy druhého kola.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení