„Vyhláška se týká staveb navrhovaných a zahajovaných po prvním červenci. Na stávající stavby se vztahuje jen její malá část, upravující užívání vybraných druhů staveb,“ uvedla Ivana Nohová z oddělení stavební prevence Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje.

Pokračovala, že požární bezpečnost staveb bylo třeba uvést do souladu nejen se stavebním právem, ale i s novými poznatky z terénu. „Dochází ke stále větším ztrátám na majetku, a co je horší, k velkým ztrátám na životech,“ zdůraznila Nohová.

Její slova potvrzují i samotní záchranáři. Podle Jiřího Václavíka, vyšetřovatele požárů Hasičského záchranného sboru Rychnov n. K. k mnohým požárům došlo naprosto zbytečně. Autonomní hlásič požáru by na nebezpečí upozornil včas a mnohým neštěstím se dalo předejít.

Zařízením autonomní detekce a signalizace požáru (autonomní hlásiče) musí být podle nové vyhlášky vybaveny rodinné domy, byty v bytovém domě, ubytovací zařízení a stavby sociální péče. „Hlásič v hodnotě okolo tří set korun může zejména ve spánku zachránit penězi nevyčíslitelný lidský život,“ upozornila Nohová.

Pokračovala, že přenosnými hasicími přístroji budou nově vybaveny prodejní stánky a rodinné domy. U těch se však o nový požadavek nejedná, protože i podle současně platných právních a technických předpisů musí být přenosný hasicí přístroj umístěn v garáži rodinného domu.

„Nově nemusí být oddělena garáž nebo přístřešek pro motorová vozidla požárně dělícími konstrukcemi s požárními dveřmi v rodinných domech a stavbách pro rodinnou rekreaci do plochy šesti set metrů čtverečních. Tím dojde ke snížení nákladů na stavbu a fakticky k úsporám stavebníka,“ informovala Ivana Nohová.

Vlastnosti a technické parametry zařízení pro detekci požáru nebo přenosných hasicích přístrojů určí projektant v projektové dokumentaci, která musí být zpracována na každou novou stavbu bez ohledu na její velikost a účel.

„Nový stavební zákon poprvé v historii stavebního práva podstatně upravil povinnosti stavebníka. Nikoliv správní úřad, ale stavebník je zodpovědný za řádnou přípravu a provádění stavby se zřetelem zejména na ochranu života a zdraví osob nebo zvířat, ochranu životního prostředí a majetku i šetrnost k sousedství. Tyto povinnosti má stavebník u všech staveb bez ohledu na to, zda vyžadují stavební povolení nebo ohlášení stavby, nebo u jiného obdobného záměru. Je tedy hlavně v jeho zájmu, aby požadované podmínky splnil a zařízení i stavbu po celou dobu její životnosti udržoval v náležitém technickém stavu,“ uzavřela Nohová z oddělení prevence HZS Královéhradeckého kraje.