Na celé Rychnovsko připadají jen tři firmy, které provádějí kominické práce. „Již dávno zanikly kominické podniky, které zajišťovaly pravidelné kontroly komínových těles a topidel. Lidé také často hřeší tím, že si povinné revize provedou sami. To ale ze zákona musí být provedeno kvalifikovanými odborníky,“ uvedl na téma požárovosti v regionu vyšetřovatel požárů Hasičského záchranného sboru Rychnov nad Kněžnou Jiří Václavík.

Statistika hodnotí uplynulý rok

V roce 2008 vzniklo na Rychnovsku vlivem špatného stavu topidel a komínových těles sedm požárů, v celém Královéhradeckém kraji to bylo 19 případů. Požáry jakožto následky pálení ohnišť venku se v roce 2008 staly v rámci Královéhradecka 41 krát a na Rychnovsku 9 krát.

Pálení komunálního odpadu se nevyplácí

V současnosti podražilo ekologické topení, takže lidé se vracejí k tradičnímu uhlí a co je horší, prý spalují mimo topivo také komunální odpad, čímž dojde k zadehtování komínů. V případě, že se prokáže vznik požáru vlivem špatného stavu topidla a příslušenství, je majiteli či uživateli nemovitosti udělena pokuta. Ta se pohybuje buď ve výši 1000 korun, anebo v případě přestupkového řízení činí až 25 tisíc. „Výše pokuty záleží na okolnostech, zjištěných na místě,“ doplnil vyšetřovatel Václavík.

„Máme plynové vytápění a také topíme v krbu,“ řekla uživatelka rodinného domu v Kostelci nad Orlicí, ve kterém se provádí revize topidel a komína jednou ročně. „Ze zákona je však povinné provádět revizi 4 krát až 6 krát ročně, dle druhu topidla,“ vyjádřila se mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Žahourková.

V současnosti přichází období pálení klestu, nedovoleného pálení komunálního odpadu na venkovních ohništích či spalování dřeva při lesních pracech. Zvýšené riziko požárů se očekává na blízké pálení čarodějnic.