Ukončena byla sklizeň ozimého ječmene, v závěru je sklizeň řepky olejky a ozimé pšenice. Posledními komoditami jsou oves a žito. K cenám ředitelka uvedla, že jsou nesrovnatelné s loňským rokem, tedy značně poklesly.

Včera završili žně v akciové společnosti Agro Slatiny. Výnosy z dvou tisíc hektarů obilovin jsou na úrovni loňského roku.

„Cena je velice špatná, a hlavně krmné obilí nikdo nechce. Krmnou pšenici jsme předloni prodali za více jak pět tisíc korun, vloni za 2800 Kč a letos se cena pohybuje kolem 1800 Kč za tunu. Potravinářské pšenice máme celkem dost, ale její cenu ještě nikdo definitivně nestanovil. Řepka se obchoduje za 6300 až 6600 Kč, předloni jsme ji prodávali za 11 200 Kč, vloni za 7000 korun. Část obilí prodáme a pak budeme jako všichni doufat a čekat, zda se ceny zvednou. Krmného obilí bude zřejmě přebytek, a tak bude problém je zpeněžit,“ míní ředitel společnosti Vladimír Záveský.

Do konce týdne ukončí letošní žně farmáři ze společnosti Zepo Lázně Bělohrad. Zbývá jim sklidit z devadesáti hektarů pšenici a žito. Podle ředitelky Marcely Dobšové je výnosnost proměnlivá, špatně dopadla pšenice, kde je mizivé procento potravinové.

„Ceny zatím nevím, protože prodávat budeme až po ukončení žní. Jestli vůbec bude někdo obilí chtít,“ konstatuje Marcela Dobšová. Opět poukazuje na nízké ceny mléka, které nyní zemědělci prodávají za 5,50 Kč za litr. Výrobní náklady se přitom pohybují na hranici 8,50 Kč/l. Za měsíc červenec prodělali Bělohradští na mléce 900 tisíc korun.

„Museli jsme snížit jak stavy zaměstnanců, taky mzdy. Máme úvěry, máme stanovené kvóty, produkci nemůžeme ukončit ze dne na den. Vůbec nevíme, co budeme dělat. Je to zoufalé,“ hodnotí současný stav Marcela Dobšová.