Města mají i při nižších příjmech do rozpočtů opět na zimní údržbu připravené miliony korun. Někde hodlají ve větší míře na úklid sněhu nasadit nezaměstnané. Lidi, kteří se na neuklizeném chodníku zraní, radnice odškodňují prostřednictvím pojišťoven.

Stotisícový Hradec Králové má do konce letošního roku na údržbu připraveno 6,5 milionu korun. Po 1. lednu by měly Technické služby čerpat z 13 milionů korun, které budou na údržbu vyčleněny v chystaném rozpočtu města na rok 2012. „Průměrné roční náklady na zimní údržbu v posledních pěti letech činily asi 9,5 milionu korun. Technické služby mohou na úklid nasadit přes dvě stě lidí,” uvedla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Rozsah zimní údržby podle ní bude zhruba stejný jako při minulé zimě. Hradecká radnice přitom věří, že by se vypořádala i s takovou kalamitou, jaká město postihla v lednu 2010. Tehdy se kvůli hromadám sněhu na ulicích téměř nedalo parkovat a vedly se diskuse, zda má sníh uklízet město nebo firma provozující parkomaty. „Nyní, v případě vyhlášení kalamitního stavu primátorem, bude parkovací firma ISP připravena nasadit veškeré úsilí na pomoc při řešení kalamity,” řekla Vlčková. Zkušenosti z předloňské kalamity se podle ní promítly i do aktuálního plánu zimní údržby ve městě.

V podkrkonošském Trutnově, který je druhým největším městem kraje, mají na zimní údržbu připraveno téměř osm milionů. Je to zhruba o milion korun více, než stála loňská zima. Rozsah údržby bude stejný.

I v Náchodě chtějí rozsah úklidu udržet stejný jako loni, ač v pokladně města jsou zatím na údržbu připravené jen tři miliony korun. Průměrné náklady se v minulých zimách pohybovaly mezi čtyřmi až pěti miliony korun. „Ve větším rozsahu budou letos poprvé na úklid nasazeni pracovníci v rámci veřejně prospěšných prací a veřejné služby a lidé na alternativních trestech,” řekla mluvčí radnice Nina Adlof.

V sedmnáctitisícovém Jičíně stojí úklid při průměrné zimě asi 1,8 milionu korun a přesně takovou sumu má radnice na úklid připravenou i letos, uvedla mluvčí Magdaléna Doležalová.

Pokud se někomu stane na neuklizeném chodníku úraz, může se na městu domáhat odškodnění. Města jsou pro tento případ pojištěna v rámci takzvaného pojištění odpovědnosti. Po minulé zimě ve velkých městech kraje o náhrady za úrazy požádaly desítky lidí. Ne všichni se svými nároky ale uspěli.

V Trutnově o náhrady za pády na městských komunikacích v minulé zimě požádalo 32 lidí. „Dosud bylo vyplaceno šest náhrad v celkové výši 130 692 korun. Dvě jsou odeslány na pojišťovnu k vyplacení, pět úrazů je v řešení a zbytek byl zamítnut,” uvedla mluvčí trutnovské radnice Veronika Svobodová. V Náchodě se náhrady za úraz domohlo 12 lidí, město hradilo spoluúčast na pojistce 1000 korun na osobu.

V Hradci Králové o odškodnění požádalo 17 lidí. „Šesti žádostem bylo vyhověno, 11 žádostem nebylo vyhověno. Celkem bylo pojišťovnou vyplaceno 164 847 korun,” uvedla Vlčková. Dodala, že žádosti o odškodnění se mohou ještě zvýšit, protože někteří žadatelé své nároky uplatňují i po více než roce od úrazu. V Jičíně za poslední rok řešili a uznali jeden případ, který souvisel se špatným stavem chodníku. (čtk)