Je to katastrofa, tragédie, krach, hořekují východočeské exportní firmy. Nadále je totiž svírají kleště trvale sílící koruny. Další ránou je malý odbyt jejich výrobků způsobený finanční krizí. Podnikatelé proto přiznávají – musíme propouštět.

Tíhu současné ekonomické situace pocítil i jeden z největších vývozců v kraji, výrobce fotografických materiálů, Foma Bohemia z Hradce Králové.
„Nebudu zastírat, že je to neštěstí. Pětaosmdesát procent naší výroby vyvážíme. Zničující pro nás není samotný vývoj koruny k euru, ale hlavně ta rychlost jejího posilování. Museli jsme propustit asi pět procent zaměstnanců a připravit úsporná opatření včetně energetických,“ řekl Deníku generální ředitel firmy Ivan Tvrdík.

Podle některých živnostníků nebude v České republice s ohledem na současné tendence trhu dokonce možné podnikat.

„Je to katastrofa. Kurz koruny je každý den úplně jinde. Nemůžeme proto sjednávat smlouvy. Propustili jsme pár zaměstnanců těsně před důchodem a doufám, že se jako malá firma udržíme. Budoucnost českého exportu ale vidím černě,“ uvedl jednatel orlickoústecké společnosti Spintex export–import Milan Popel, který se zabývá prodejem, nákupem a servisem textilních strojů.

Recesi jako první citelně pocítil automobilový průmysl, na němž je česká ekonomika životně závislá. Vzhledem k malému zájmu zahraničních zákazníků musela Škoda Auto v Mladé Boleslavi, ve Vrchlabí i v Kvasinách na tento týden vyhlásit odstávku ve výrobě. Snížení poptávky po škodovkách právě v Kvasinách, kde se vyrábějí modely Roomster. Zdejší zaměstnanci už letos museli zůstat na dovolené o týden déle, než byla celozávodní odstávka. O tento typ auta je totiž menší zájem, než firma předpokládala. Automobilový průmysl v Česku ani příští rok nečekají růžovější časy. Navzdory odhadům z poloviny tohoto roku by v roce 2009 o práci mělo přijít 10 tisíc lidí, tedy oproti původním odhadům o sedm tisíc víc. Včera v poledne o tom informoval server novinky.cz.

V mnohem černějších barvách než před měsícem mluví šéf Asociace exportérů ČR Jiří Grund, ředitel stejnojmenné textilky v Trutnově. Na počátku října se mu zprávy o finanční krizi zdály „přehnané“. „Třeba na textilky už krize nemůže dolehnout. Nemá co zkrachovat, textilní podniky v Česku byly zasaženy už v první vlně posilování koruny po roce 2001,“ uvedl Grund. Vedle automobilového průmyslu je podle něj nejohroženější výroba skla a bižuterie. Nejen kvůli silné české měně, ale i vysoké energetické náročnosti. Sklárny už přestaly být na světovém i domácích trhu konkurenceschopné. Do problémů se podle Grunda co nevidět ale dostanou i stavební firmy.

„Myslím, že se brzy začnou objevovat i příznaky hypoteční krize, což pocítí stavbaři nižším počtem zakázek. Špatné zprávy přicházejí i z dalších oborů, třeba i hutě a železárny hlásí 20procentní pokles počtu zakázek,“ řekl Grund. Odhadovat další vývoj si netroufá. „Jedna turbulence stíhá druhou. Nikdo neví, co se bude dít dál.“