Důvodem je především nezralost některých porostů, například jarní pšenice či ovsa ve vyšších polohách. Informoval o tom Jindřich Fryš z Agrárního poradensko-informačního centra Královéhradeckého kraje.

"Nesklizené plochy jsou ve všech okresech, především však na Trutnovsku, délka sklizně záleží na počasí a dozrávání porostů, odhaduji, že žně v hradeckém kraji by mohly skončit do dvou týdnů," řekl Fryš.

Farmáři v Královéhradeckém kraji již sklidili například všechen ozimý ječmen, který pěstovali v kraji na 11.000 hektarech. Průměrný výnos z hektaru oproti roku 2006 stoupl o 27 procent na 5,5 tuny. Žně v hradeckém kraji začaly ve druhé polovině června, hektarové výnosy jsou oproti loňskému roku vyšší přibližně o čtvrtinu. U ozimů byly podle farmářů výnosy nad očekávání lepší, u jařin výnosy negativně ovlivnila jarní sucha.

Hradecký deník ve svém sobotním vydání uvedl, že žně například skončily pro zemědělce v Zemědělském družstvu Libčany na Hradecku, kde se výnosy u obilí pohybovaly kolem šesti tun z hektaru a podle ředitele Miroslava Vodičky jsou jedním z nejlepších výsledků v historii družstva. "Průměrný výnos hlavně u ozimů máme přes šest tun. Příjemně mě to překvapilo. Čekal jsem, že to bude horší. Je vidět, že s problémy si příroda sama poradila," řekl deníku ředitel ZEM Nový Bydžov na Hradecku Miroslav Bárta. Plochy obilovin v Královéhradeckém kraji letos vzrostly asi o procento. Plochy oseté řepkou vzrostly o sedm procent.