Od 1. ledna nabyl účinnosti zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), který nahrazuje zákon o konkurzu a vyrovnání. V této souvislosti byl novelizován také zákon č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele.

Úřad práce na své úřední desce zveřejňuje údaje o zaměstnavatelích, jejichž zaměstnanci mohou u ÚP uplatnit své mzdové nároky. „Lhůta pro jejich uplatnění začíná běžet dnem zveřejnění. Zcela zásadní změnou je délka této lhůty, která se zkrátila z původních tří měsíců pouze na jeden,“ upozornil ředitel ÚP Petr Richtera.

Lhůta jednoho měsíce je však plně zachována pouze v případě, kdy soud vydá rozhodnutí o úpadku. Když však soud například insolvenční návrh odmítne či zamítne, zkrátí se lhůta pro uplatnění mzdových nároků jen do doby, kdy o tom soud pravomocně rozhodl. Nárok zaměstnanců na uspokojení mzdových nároků úřadem práce zaniká, není-li uplatněn v uvedených lhůtách. Právo zaměstnance na uplatnění mzdových nároků u soudu tím však není dotčeno.

„Pokud tedy zaměstnavatel dlouhodobě dluží zaměstnanci mzdu či obdobné finanční nároky je z tohoto pohledu vhodné, aby zaměstnanec kromě jednání se zaměstnavatelem o jejich uhrazení zároveň sledoval úřední desku úřadu práce, “ radí ředitel. Tu lze najít nejen před budovou ÚP ve Štemberkova ulici, ale rovněž na internetu na adrese http://portal.mpsv.cz/sz/local/rk_info/deska.

Změnou pro zaměstnavatele v platební neschopnosti je zkrácení lhůty, ve které je povinen předložit úřadu práce písemný seznam dlužných mzdových nároků všech svých zaměstnanců, a to ze 14 dnů na 7 dnů od doručení výzvy ÚP. Za nepředložením seznamu v zákonem stanovené lhůtě lze zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 500 tisíc korun.

V insolvenčním zákoně se dále nově zřizuje tzv. insolvenční rejstřík, kde budou uvedeny všechny důležité informace o průběhu konkrétního řízení a budou veřejně přístupné na: www.justice.cz.

„Pokud se tedy zaměstnanec dozví, že s jeho současným nebo i dřívějším zaměstnavatelem je vedeno insolvenční řízení, je vhodné sledovat uvedený rejstřík, kde budou zveřejňovány důležité informace. Například i o insolvenčním správci, na kterého přecházejí povinnosti zaměstnavatele, je-li soudem rozhodnuto o úpadku,“ doplnil Petr Richtera a dodal, že to může být pro zaměstnance důležité například pro vydávání různých potvrzení pro správní orgány, při rozvazování pracovněprávního vztahu.