VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rychnovský Úřad práce radí: Kdo si nepospíší, bude bez peněz!

Rychnov nad Kněžnou - Jak uplatnit svoje mzdové nároky? Nechte si poradit.

21.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto:

Od 1. ledna nabyl účinnosti zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), který nahrazuje zákon o konkurzu a vyrovnání. V této souvislosti byl novelizován také zákon č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele.

Úřad práce na své úřední desce zveřejňuje údaje o zaměstnavatelích, jejichž zaměstnanci mohou u ÚP uplatnit své mzdové nároky. „Lhůta pro jejich uplatnění začíná běžet dnem zveřejnění. Zcela zásadní změnou je délka této lhůty, která se zkrátila z původních tří měsíců pouze na jeden,“ upozornil ředitel ÚP Petr Richtera.

Lhůta jednoho měsíce je však plně zachována pouze v případě, kdy soud vydá rozhodnutí o úpadku. Když však soud například insolvenční návrh odmítne či zamítne, zkrátí se lhůta pro uplatnění mzdových nároků jen do doby, kdy o tom soud pravomocně rozhodl. Nárok zaměstnanců na uspokojení mzdových nároků úřadem práce zaniká, není-li uplatněn v uvedených lhůtách. Právo zaměstnance na uplatnění mzdových nároků u soudu tím však není dotčeno.

„Pokud tedy zaměstnavatel dlouhodobě dluží zaměstnanci mzdu či obdobné finanční nároky je z tohoto pohledu vhodné, aby zaměstnanec kromě jednání se zaměstnavatelem o jejich uhrazení zároveň sledoval úřední desku úřadu práce, “ radí ředitel. Tu lze najít nejen před budovou ÚP ve Štemberkova ulici, ale rovněž na internetu na adrese http://portal.mpsv.cz/sz/local/rk_info/deska.

Změnou pro zaměstnavatele v platební neschopnosti je zkrácení lhůty, ve které je povinen předložit úřadu práce písemný seznam dlužných mzdových nároků všech svých zaměstnanců, a to ze 14 dnů na 7 dnů od doručení výzvy ÚP. Za nepředložením seznamu v zákonem stanovené lhůtě lze zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 500 tisíc korun.

V insolvenčním zákoně se dále nově zřizuje tzv. insolvenční rejstřík, kde budou uvedeny všechny důležité informace o průběhu konkrétního řízení a budou veřejně přístupné na: www.justice.cz.

„Pokud se tedy zaměstnanec dozví, že s jeho současným nebo i dřívějším zaměstnavatelem je vedeno insolvenční řízení, je vhodné sledovat uvedený rejstřík, kde budou zveřejňovány důležité informace. Například i o insolvenčním správci, na kterého přecházejí povinnosti zaměstnavatele, je-li soudem rozhodnuto o úpadku,“ doplnil Petr Richtera a dodal, že to může být pro zaměstnance důležité například pro vydávání různých potvrzení pro správní orgány, při rozvazování pracovněprávního vztahu.

21.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč
29

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Okresní „osmička“ před startem sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartuje o víkendu fotbalová I. B třída – skupina B. Rychnovsko bude reprezentovat osm týmů. Před podzimním výkopem přinášíme informace z jejich táborů.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení