VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letní brigáda není nelegální práce

RYCHNOV N. K. - V létě je pro mladistvé studenty aktuální sjednávání prázdninových přivýdělků.

14.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

Rychnovský Úřad práce upozorňuje na podmínky, které musí zaměstnavatel dodržet v případě mladistvých.

„A právě oni mají i nejméně zkušenostís uzavíráním pracovněprávních či obdobných vztahů,“ komentovala problém vedoucí oddělení trhu práce při rychnovském ÚP Hana Kasperová.

Mladiství zaměstnanci jsou ti, kteří dosáhli 15 let věku a nedosáhli 18 let. Jejich nástup do práce tak nesmí předcházet dni, kdy ukončí povinnou školní docházku. „Nejčastěji lze sjednávat pracovní poměry na dobu určitou, dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce, kde je nově stanovena hranice 150 odpracovaných hodin v roce u jednoho zaměstnavatele. Práce bez uzavření příslušné dohody může být kvalifikována jako výkon nelegální práce,“ upozornila vedoucí pracovnice .

Nový zákoník práce stanoví, že mzda, plat nebo odměna z dohody nesmí být nižší než minimální mzda. Dohoda o provedení práce je písemná a u dohody o pracovní činnosti zaměstnavatel vydává potvrzení o zaměstnání.

„Pro mladistvé je stanovená pracovní doba maximálně 30 hodin týdně s tím, že délka směny v jednotlivých dnech nesmí přesáhnout 6 hodin. Přestávka na jídlo a oddech musí být poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce a nepřetržitý odpočinek v týdnu nesmí činit méně než 48 hodin,“ poukázala Kapserová s tím, že s těmito zaměstnanci nesmí být uzavřena dohoda o dopovědnosti za ztrátu svěřených předmětů.
„Sehnat brigádu přes léto je problém . Nejde ani o to, kdo co umí, ale koho kdo zná,“ přiznává dnes již osmnáctiletá studentka, která si každým rokem sháněla letní přivýdělek. „Když to bylo přes mamku v práci, tak s tím nebyl problém. Měla jsme smlouvu a všechno bylo vedeno tak, jak má být. Pouze v jednom případě jsem dostávala peníze na ruku bez dokladů,“ přiznala.

„Je vhodné, aby mladí lidé získali zkušenosti v praktických pracovních činnostech a na straně druhé zaměstnavatelé využijí aktivity k překlenutí doby dovolených,“ míní Kasperová.

Co se do tištěného vydání nevešlo:

Pracovněprávní vztah upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Mladiství zaměstnanci jsou ti, kteří dosáhli 15-ti let věku a nedosáhli věku 18-ti let a den jejich nástupu do práce nesmí předcházet dni, kdy ukončí povinnou školní docházku. Nejčastěji lze sjednávat pracovní poměry na dobu určitou, dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce, kde je nově stanovena hranice 150 odpracovaných hodin v roce u jednoho zaměstnavatele. Práce bez uzavření pracovní smlouvy či příslušné dohody může být kvalifikována jako výkon nelegální práce, který řeší místně příslušný úřad práce. Vhodné je také připomenout, že nový zákoník práce stanoví, že mzda, plat nebo odměna z dohody nesmí být nižší než minimální mzda, dohoda o provedení práce je písemná a u dohody o pracovní činnosti zaměstnavatel při ukončení tohoto pracovněprávního vztahu vydává potvrzení o zaměstnání.

Pro mladistvé je stanovená pracovní doba maximálně 30 hodin týdně s tím, že délka směny v jednotlivých dnech nesmí přesáhnout 6 hodin, přestávka na jídlo a oddech musí být poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce a nepřetržitý odpočinek v týdnu nesmí činit méně než 48 hodin. S těmito zaměstnanci nesmí být uzavřena dohoda o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů.

Při uzavírání pracovněprávních vztahů je povinností zaměstnavatele, včetně agentur práce, věnovat pozornost bezpečnosti a ochraně zdraví, tj. informovat zaměstnance o pokynech o bezpečnosti práce, seznámit je s možnými riziky a vytvářet jim příznivé podmínky včetně zvláštní úpravy pracovních podmínek a poskytnout jim dle potřeby osobní ochranné pracovní pomůcky. To mimo jiné znamená mladistvé zaměstnance zaměstnávat pracemi, které jsou přiměřené jejich fyzickému a rozumovému rozvoji, nezaměstnávat je pracemi přesčas, prací v noci, pracemi, při nichž mohou být vystaveni zvýšenému nebezpečí úrazu anebo by mohli vážně ohrozit bezpečnost a zdraví i ostatních zaměstnanců. Porušení uvedených zákonných povinností řeší místně příslušný inspektorát práce, který v návaznosti i na jiné smluvní ujednání posuzuje výkon závislé práce podle zákoníku práce.

14.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Anenská pouť v Rokytnici v Orlických horách.

Anenská pouť se naplno rozjíždí

Ilustrační foto.

Malá kopaná: Vršovan Cup ovládla Množírna

Hasiči zasahovali v Říčkách. Shořela sauna, ke zranění nedošlo

Říčky v Orlických horách - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou, dobrovolní hasiči z Rokytnice v Orlických horách, Pěčína a Říček v Orlických horách byli v pozdních večerních hodinách přivoláni k požáru sauny do obce Říčky.

Peticí chtějí zabránit rozšíření přechodu

Královéhradecko, Machovsko - Přestože z Královéhradecka je to do Polska co by kamenem dohodil a Češi tuhle vzájemnou blízkost rádi využívají, jsou místa, kde se z těsného sousedství neradují. „Nesouhlasíme s rozšířením režimu na česko-polském hraničním přechodu „Machovská Lhota - Ostra Góra“ pro provoz osobních automobilů, vyjma malého příhraničního styku.“

Do Deštného míří stará garda pražské Sparty

Deštné v Orlických horách - Divácky zajímavý fotbalový zápas se uskuteční v sobotu 29. července na hřišti v Deštném v Orlických horách.

Zadarmo a zeleně. Nová linka bude vozit lidi centrem Hradce

Hradec Králové - Hradečáky bude po centru vozit nová zelená linka. Kritikům se nelíbí, že zadarmo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení