Nedoléčení pacienti se nyní stěhují do Janských Lázní. Zaměstnanci se zatím propuštění z práce bát nemusejí, mají však zůstat doma.

„Teď si budeme vybírat dovolenou, potom bychom měli zatím zůstat doma s šedesáti procenty platu. Takže jsme si dost oddechli, že o práci hned nepřijdeme," tlumočil výsledek schůzky s vedením lázní jeden z přibližně sta lázeňských zaměstnanců, který si nepřál být jmenován.

Vyhráno ale nikdo nemá. Nyní totiž bude v případu následovat hra na čekanou. „Budeme čekat na rozhodnutí soudu, který nám pravděpodobně přiřkne nějakého správce konkurzní podstaty, a pak uvidíme, co dál," popsala nepříliš určitě následující postup nová ředitelka lázní Dana Pohanková, která nedávno v této funkci nahradila Michala Voráčka.

Nadšení z celé věci nejsou ani představitelé obce Velichovky. Problém pro ně představuje také čistička odpadních vod, která je v majetku lázní, obec je na ni však napojena.

„Zavřené lázně by pro obec samozřejmě znamenaly také propad příjmů. Ale doufám, že současná situace neznamená konec lázeňství ve Velichovkách. Snad se najde nějaký majitel, který to bude chtít dělat dál. Byla by to škoda, je tu veškeré vybavení, přírodní léčebný zdroj…" uvedl místostarosta Vladimír Jaroš.

Nynější vedení lázní vidí problém v nové vyhlášce ministerstva. Nyní byla ze čtyř set lůžek obsazena pouhá stovka.

Na otázku, zda za finanční obtíže může špatné hospodaření nebo je problém hlubšího rázu, má ředitelka Pohanková jasnou odpověď.

„Příčinami jsou vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Jednou z nich je změna indikačního seznamu, kde je lázeňská péče zkrácena z osmadvaceti dní na dvacet jedna, takže výnos z každého pacienta je o čtvrtinu nižší. Podle další vyhlášky musíme mít na sjednaná lůžka s pojišťovnou určitý počet lékařů, fyzioterapeutů a zdravotních sester, které jsme tedy museli přijmout," uvedla ředitelka s tím, že pacienty od pojišťovny ovšem lázně nemají.
„Kdybychom měli ten nasmlouvaný počet pacientů, dalo by se to rozchodit," dodala.
Zatím není zcela jasné, jaký záměr má s lázněmi jejich současný majitel. Většinovým vlastníkem je pražská akciová společnost Janka.

Drží nepěkný primát
Případ Lázní Velichovky vyvolává také obavy o osudy dalších menších lázní v České republice, které mohou být po nedávných rozhodnutích ministerstva zdravotnictví v ohrožení.

„Problémy budou i jinde. Jsme první, ale ne poslední. Přežijí hlavně velké lázně v západních Čechách, ty menší padnou. Vím, že někde mají až osmdesátiprocentní propady v návrzích na lázeňskou péči. Ministerstvo přitom deklarovalo patnáct procent, to by se ještě dalo zvládnout. Ale dopadlo to katastroficky," litovala Pohanková nepěkného primátu.

Pacienti na ně nedají dopustit
Se situací si příliš nemusí lámat hlavu snad jen pacienti, o jejichž doléčení se postarají v Jánských Lázních. I když někteří prý na Velichovky nedají dopustit a jejich uzavření velmi prožívají.

„Někdo z toho má trochu hysterický záchvat. Já to ale neřeším, užívám si pobyt a procedury. Jsem v lázních poprvé, tak budu mít aspoň hned dvoje najednou," libovala si Milena Vízková z Jablonce nad Nisou.    Bronislav Jaroš