Dnešní pokrmy byly vybrány z jihomoravského regionu, kde devadesát procent plochy zaujímají vinice.
První pokrm prošel mnohými úpravami a postupem času se zásadně změnil. Ovšem za vlády krále Jiřího z Poděbrad se opravdu připravoval z vrabců.

Moravský vrabec

600 g vepřového masa - vykostěný bůček nebo plecko, 1 cibule, 3 stroužky česneku, 1 lžička mouky, sůl, kmín.
Opláchnuté maso nakrájíme na větší kousky, dáme do mísy, osolíme, posypeme kmínem a tenkými plátky česneku. Promícháme a necháme 4 až 6 hodin odležet, poté vložíme do malého pekáčku. Přidáme na kostičky nakrájenou cibuli, podlijeme vodou a pečeme v troubě. Během pečení maso obracíme, přeléváme vypečenou šťávou a podle potřeby podléváme. Doměkka upečené a dozlatova zbarvené kousky masa vyjmeme, šťávu vydusíme na tuk, zaprášíme moukou, zasmahneme, zalijeme vodou, za občasného míchání v troubě povaříme a pak přecedíme přes hustý cedník. Potom vložíme zpět upečené maso a ještě společně prohřejeme. Podáváme s bramborovým knedlíkem a dušeným kysaným nebo čerstvým zelím.

Znojemská čočka

400 g čočky, 40 g sádla, 20 g hladké mouky, 200 ml kyselé smetany, 4 sladkokyselé okurky, bobkový list, sůl.
Čočku přebereme, propláchneme a namočíme alespoň na dvě hodiny do vody. Pak ji scedíme a podlijeme studenou vodou. Hladinu vody máme asi na prst nad vrstvou čočky na dně. Mírně osolíme, přidáme bobkový list a vaříme.
Po změknutí zalijeme smetanou, jíškou z tuku a mouky, vsypeme kousky okurek. Společně za stálého míchání povaříme a dochutíme solí. Podáváme s vařeným moravským uzeným, sázeným vejcem, chlebem nebo pečivem a salátem.

Znojemské roštěnky

Větší roštěnky, 1 lžíce sádla, 1 středně velká cibule, trochu hladké mouky, špetka pepře, znojemské okurky.
Roštěnky na okraji nařízneme, aby se při pečení nekroutily, lehce je naklepeme, osolíme a poprášíme hladkou moukou. V kastrolu rozpálíme sádlo a roštěnky na něm po obou stranách prudce opečeme. Přendáme je na talíř a v témže sádle osmažíme jemně pokrájenou cibuli. Pak na ni přidáme roštěnky, mírně podlijeme a dusíme doměkka. Hotové roštěnky posypeme drobně pokrájenou kyselou okurkou, nebo ji ve šťávě chvíli podusíme.

Brněnské vepřové kotlety

Vepřové kotlety, cibule, česnek, sůl, pepř, petrželová nať, pažitka, tuk nebo olej.
Cibuli a česnek oloupeme. Cibuli spaříme vařící vodou, necháme ji v ní 5 minut, potom opláchneme studenou vodou. Kotlety naklepeme, u kostí nařízneme. Kosti ponoříme do horké polévky nebo vody tak, že je držíme za druhou stranu porce asi minutu. Potom osolíme a opepříme. Osmažíme v horkém tuku cibulku a česnek. Vyjmeme, tuk necháme rozpálit a osmažíme na něm kotlety. Podáváme s bramborami, osmaženou cibulkou a česnekem. Můžeme posypat zelenou petrželkou a pažitkou.


Střední odborné učiliště a Střední
odborná škola SČMSD Hronov